Bafa Gölü'ne 1 milyon balık

Bafa Gölü'ne 1 milyon balık.17893
  • Giriş : 11.11.2007 / 10:55:00

Balık ölümleri ile gündeme gelen Bafa Gölü’ne DSİ tarafından 1 milyon adet balık bırakılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

      DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aydın, Muğla ve Denizli’de son günlerdeki yağışların toprağın yağmura doymasını sağladığını söyledi. Aydın, "Biz şuanda akışa geçen sularımızı denize göndermiyoruz. Temiz ve ölçümleri yapılmış bu suları, Bafa Gölü’ne bağlıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 10 milyon metreküp civarında suyla Bafa Gölü’nü besledik" dedi.


      Nehirlerden suların denize gitmediğini, bu sularla Bafa Gölü’nü beslediklerine işaret eden İndap, şöyle konuştu:


      "Bafa Gölü, bu sayede temiz suya sahip oluyor. Bu şekilde yağışların devam etmesiyle birlikte önümüzdeki yıl, geçen yıl çektiğimiz kuraklığı çekmeyeceğiz. Geçtiğimiz gün yapılan ölçümlerimize göre Muğla ve Aydın’da metrekareye düşen yağışların 100 kilogramın üzerinde olduğunu öğrendim. Bu bizler için ayrıca bir sevinç kaynağı.


      Bu yıl yaşadığımız kuraklık nedeniyle Bafa Gölü’nde su seviyesinde düşüş yaşandı. Son yağışların ardından, barajlarda tutamadığımız derelerden, Menderes’ten, Çine’den gelen suları topladık. Bunlar kaliteli sular, yağış suları, akışa geçen sular. Bunları hemen Bafa Gölü’ne bağladık.


      Bafa’da seviye bu çalışma ile yükseldi. Bafa’ya bu yöntemle temiz su girişi yapıldı ve akış devam ediyor."
     
     BAFA GÖLÜ’NE 1 MİLYON BALIK


      DSİ’nin İzmir Bölge Müdürlüğü’ne bağlı su ürünleri görevlilerinin Bafa Gölü’nde çalışmalar yaptığını ve göldeki suya uygun balık türlerini geliştirme çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan İndap, barajlara bıraktıkları balıkların tatlı su balığı olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:


      "O yüzden Bafa Gölü’ne yeni bir balık türü geliştirmek suretiyle aşağı yukarı 1 milyon adet civarında balık bırakmayı düşünüyoruz. Bafa Gölü’nde geçen yıl balık ölümleri yaşandı. Bu sene ise alınan tedbirler sayesinde bir şey yaşanmadı." Bafa Gölü’ndeki toplu balık ölümlerinin, çevredeki balık çiftlikleri, endüstriyel tesisler ve yerleşim yerlerinin atık sularından kaynaklandığı bildirilmişti.


      Aydın ve Muğla il sınırları arasında yer alan, 1989 yılında sit alanı, 1994 yılında ise Bölge Tabiat Koruma Alanı ilan edilen Bafa Gölü, uluslararası önemli kuş alanları listesinde yer alıyor. Göl ve çevresince, dünya çapında nesli tehlike altında olan "cüce karabatak ve deniz kartalı" gibi kuş türlerinin ürediği, bunun yanı sıra gölün kış aylarında yüz binlerce ördek ve su kuşu türü tarafından beslenme ve barınma yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiş.
     
     BAFA GÖLÜ RAPORU


      DSİ tarafından geçen günlerde hazırlanan "Bafa Gölü" raporunda, göldeki doğal yaşamın korunması için çözüm önerileri ise şöyle:


      "-Göle her türlü atık su deşarjı engellenmeli, havza boyunca faaliyet gösteren endüstriyel tesislerle yine havza boyunca yer alan bütün yerleşim birimlerinin atık suları, arıtılmadan Büyük Menderes Nehri ve kollarına deşarj edilmemeli.


      -Göldeki doğal hayat ve ekolojik dengenin korunması amacıyla DSİ’nin inşa ettiği tesisler, yöre halkı tarafından korunmalı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious