Bağ-Kur prim borçlularına uyarı

Bağ-Kur prim borçlularına uyarı.10933
  • Giriş : 30.10.2008 / 08:27:00
  • Güncelleme : 30.10.2008 / 11:35:06

Ali Tezel uyardı: Bağ-Kur personelinin bile haberi yok. Bu değişikliklere dikkat!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alpaslan Bekiroğlu adlı okurunun, " Ankara Ulus'ta şirket ortağı olarak Bağ-Kur mükellefiyim. 25.10.2008 tarihli yazınız üzerine Bağ-Kur'a gittim ve gelir beyan formu istedim, lakin “haberimiz yok” dediler. Sizden ricam bu formu nasıl temin edebileceğimi söylemeniz. Çünkü Bağ-Kur çalışanları hiç yardımcı olmuyorlar ve aynı basamaktan prim yatırmaya devam etmemi söylüyorlar." sorusu üzerine köşesinde bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, "Bağ-Kur'dan ısrarla gelir beyan formu isteyiniz" uyarısında bulundu.

"Alpaslan kardeşim, sadece sen değil bütün Türkiye aynı dertten muzdarip, zira SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) hazır olmadan reform yürürlüğe sokuldu. O nedenle de SGK ne kendi çalışanlarını ne de vatandaşı bilgilendirebildi." diyen Ali Tezel, konuyla ilgili olarak dikkat edilmesi ve yapılması gerekenleri altı madde halinde sıraladı.

1- Bağ-Kur'da artık basamak yok

1 EKİM 2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile artık 24 basamaklı (hem Bağ-Kur hem de Tarım Bağ-Kur) gelir tabloları yok. Bunun yerine Bağ-Kur'lular, (638,70 YTL ile 4151,70 YTL arasında bir rakam seçip) prim ödemek istedikleri geliri Bağ-Kur'a beyan edecekler. Beyan ettikleri gelir üzerinden, yüzde 20 oranında emeklilik, yüzde 12,5 oranında genel sağlık sigortası ve işyerinde yapılan işin tehlike derecesine göre de yüzde 1 ile yüzde 6,5 arasında değişen kısa vadeli sigorta primi ödeyecekler. Mesela aylık gelirimi 1000 YTL kabul edin derseniz ve işyeriniz büro ise yüzde 33,5 oranında yani 335 YTL prim ödeyeceksiniz.

2 -İşçisinden az beyan olmaz

BAĞ-KUR'lu vergi mükellefi veya şirket ortağı işçi çalıştırıyorsa yani vergi mükellefi olarak kendisi işçi çalıştırıyor veya ortak olduğu şirket işçi çalıştırıyorsa, ücret ödedikleri en yüksek ücretli işçilerinden daha az gelir beyan edemezler. Bu nedenle işçiniz var ise en yüksek ücretli işçinize verdiğiniz brüt gelirden az beyan etmeyiniz.

3- İşçisi olmayanlar KV prim oranınızı öğreniniz

YUKARIDA ifade edildiği gibi Bağ-Kur'lular bundan böyle yüzde 1 ile 6,5 oranında değişen rakamlarda Kısa Vadeli sigorta primi de ödeyecekler.

Mevzuata göre; eski adıyla Bağ-Kur'lu yeni adıyla 4/B'li sayılanlar, aynı zamanda işyerinde eski adıyla SSK'lı yeni adıyla 4/A'lı sigortalı çalıştırması halinde, çalıştırdığı sigortalıların tabi olduğu tehlike sınıfı ve prim oranına tabi olurlar. Birden fazla işyerinin sahibi veya ortağı olması ve aynı zamanda her bir işyerinde sigortalı çalıştırılması halinde, tehlike sınıfı en yüksek olan işyerinin prim oranına tabi tutulurlar.

İşçisi olmayanlar ise Bağ-Kur'a müracaat edip KV prim oranını öğreneceklerinden onlarında bir an önce gidip oranlarını öğrensinler.

4- Prim ödemeleri ertesi ay ödenecek

30.09.2008 gününe kadar 1479 ve 2926 sayılı Bağ-Kur Kanunları gereğince, prim ödemeleri aynı ay içinde yapılması gerekiyordu. Yani, ağustos ayının primi, ağustos ayının sonuna kadar, eylül ayının primi eylül ayının sonuna kadar ödenirdi. Ancak, 5510 sayılı Kanun 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girince ödeme zamanı da değişti artık primleri takip eden ayın sonuna kadar ödenecek. Mesela 2008 yılı ekim ayının primi kasım ayının sonuna kadar, kasım ayının primi de aralık ayının sonuna kadar ödenebilecek.

5- Bağ-Kur bilgisayarı eksik

5510 sayılı Kanun 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girdi ama Bağ-Kur'un bilgisayarının bundan haberi yok çünkü SGK ve tüm personeli gibi bilgisayarı da reforma hazır değildi. Şimdi bakın herkes için önceki basamağına göre prim borcu çıkardığı gibi bir de borcu bu ay ödemenizi istiyor. Yani Kanun gereğince, ekim 2008 ayına ait gelir beyanınıza göre (sizin beyanınıza göre) borç hesaplanıp kasım ayında bilgisayarda görünmesi gerekirken, ekim ayında borç çıkarmış.

6- Beyan doldurun olmazsa dilekçe yazın

Yapmanız gereken hemen Bağ-Kur'a gidip gelir beyanı doldurmak eğer, Bağ-Kur'un memurlarına daha talimat gitmemiş ve ne yapacaklarını bilmiyorlarsa orda adi bir dilekçe kağıdına, “...... Bağ-No'lu sigortalınızım 5510 sayılı Kanun gereğince bundan böyle aylık primlerimi ..... YTL kazanç üzerinden hesaplayarak, borç tahakkuku yapınız...” şeklinde bir dilekçe yazıp bırakınız. Bağ-Kur bu dilekçe de almam derlerse hemen en yakın PTT'ye gidip APS ile gönderin. Gönderdiğiniz metni ve gönderi belgesini de saklayın.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*