Bağ-Kur'luya 12 maaş tutarında çeyiz parası

  • Giriş : 29.01.2008 / 11:24:00

SSK'lının çeyiz parası 24'den 12 aylık ücrete düşüyor Bağ-Kur'lu ise 12 maaş tutarında çeyiz parası alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Plan ve Bütçe alt Komisyonu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklik öngören tasarı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Komisyon'nun hazırladığı taslağa göre, SSK'lılar evlenmek için acele etmesi, Bağ-Kur'lular'ın ise evlenmeyi biraz ertelemesi gerekiyor. Buna göre, Bağ-Kur'dan dul ve yetim aylığı alanlar kanunun yürürlük tarihinden sonra ilk defa çeyiz parası ile karşılaşacaklar. Yani Bağ-Kur'lular reformdan sonra evlenirlerse çeyiz parası alabilecekler, reformdan önce evlenirlerse çeyiz parası yok.

ŞAŞIRTAN TASARI
SSK'lılar reformun yürürlük tarihi olacağı ifade edilen 1 haziran 2008 gününden önce evlenirlerse 24 ay tutarında çeyiz parası alacaklar. 1 Haziran'dan sonra evlenirlerse bu 12 aylık ücrete düşecek. Bağ-Kur'dan dul aylığı alan erkek ve kadınlar ile yetim aylığı alan kız çocukları ise 1 Haziran'dan önce evlenirlerse bir kuruş çeyiz parası alamayacaklar, 1 Haziran ve sonrasında evlenirlerse de 12 aylık ücret tutarında çeyiz parasına hak kazanacaklar

GAZETECİYE KÖTÜ HABER
Bu arada Komisyon sadece polis ve askerler ile bazı madenciler için ilave sigortalılık süresi veya diğer alıyla fiili hizmet zammı uygulamasında devam kararı aldı. Gazeteciler, sanatçılar, postacılar, gardiyanlar, ziraatçiler, veterinerler, makinistler, gemiciler, havacılar yıpranmadan mahrum kalacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious