Bağ-Kur'luya '4 haneli' eziyeti

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Dokuz Eylül'den Bağ-Kur'a: Fatura sistemimiz 10 rakamlı, sisteminizi buna göre ayarlayarak 4 hane daha ekleyin. Hastanızı kabul edemeyiz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege'de 3 milyon Bağ-Kur'lu ve yakınının Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Yeni Asır'ın ısrarlı yayınları ve ilgili tüm kurumların çabasıyla geçtiğimiz Mart ayında kazandıkları "peşin ödeme yapmadan muayene ve tedavi olma hakkı", akıl almaz gerekçelerle ellerinden alındı. Hastane ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğü'nün hastaneden hizmet alan sigortalılarla ilgili hazırlanan faturaların seri numaralarının 10 haneli mi yoksa 6 haneli mi olması gerektiği gibi bir çok konuda anlaşmazlığa düşmesinin faturası Bağ-Kur'lulara kesildi. Hastane, bu anlaşmazlıklar nedeniyle Bağ-Kur'dan alacaklarını tahsil edemediği için sigortalılara 5 branşta vermeyi sürdürdüğü ücretsiz muayene ve tedavi hizmetini ekim ayı başında durdurdu.
Geri dönüyorlar
Bağ-Kur'lular artık gittikleri DEÜ Hastanesi'nde bu uygulamadan önce olduğu gibi önce muayene ve tedavi ücretini peşin ödüyor, ardından da bu ödediğini Bağ-Kur'dan geri alabilmek için bazen aylar süren bir mücadeleye giriyor. Hastanenin Bağ-Kur'lulara tekrar getirdiği bu peşin ödeme şartı yüzünden bir çok Bağ-Kur'lu yeniden mağdur olmaya başladı. Ücretsiz muayene ve tedavi uygulamasının kaldırıldığından habersiz hastaneye muayeneye gelen bir çok Bağ-Kur'lu hasta veya yakını, kendilerinden talep edilen ücreti ödeyemeyince geri dönmek zorunda kalıyor.
Ev sattırıyordu
Ege Bölgesi'nde yaşayan 3 milyona yakın Bağ-Kurlu, üniversite hastanelerine başvurduğunda ya da sevki yapıldığında muayene veya tedavi ücretini 'peşin ödeme' şartı yüzünden mağdur oluyordu. Bağ-Kur'lular eş dostan borç alıp veya evini, arabasını, tarlasını satarak para denkleştirip, hastaneye yatıp tedavi görüyordu. Hasta, peşin ödediği ücretin yüzde 80'ini de bazen aylar süren mücadelenin sonunda Bağ-Kur'dan geri alabiliyordu.
Bağ-Kur'luların yaşadığı bu sorunları gündeme getiren Yeni Asır, sigortalıları mağdur eden bu uygulamanın kaldırılması için 12 Aralık 2005'te mücadele başlattı. 12 Aralık Pazartesi günü manşetinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'na seslenen Yeni Asır, üniversite hastanelerinde Bağ-Kur'lulardan peşin ücret alınması uygulamasının kaldırılmasını ve hastanelerin vereceği hizmet karşılığı oluşacak alacağını doğrudan Bağ-Kur'dan tahsil etmesini istedi.
Gelsinler anlaşalım
Yeni Asır'ın bu çağrısına aynı gün ilk cevap Bağ-Kur Genel Müdürü Saner Güngör'den geldi. Güngör, gazetemiz aracılığıyla sorunun çözümü için üniversite hastanelerine seslenerek, "Gelsinler anlaşalım" dedi. Yeni Asır, bu çağrıyı 13 Aralık 2005'te manşetinden duyururken bu defa devreye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da girdi. Bakan Başesgioğlu, Yeni Asır'da 14 Aralık 2005 günü yayınlanan açıklamasında üniversite hastanelerine "Ege'deki üniversite hastaneleri de bölgede yaşayan Bağ-Kur'lular ve ailelerine kapısını açmalı" dedi.
Bakan ve Genel Müdür'ün bu çağrısına bölgedeki 5 üniversite hastanesinin 3'ü olumlu yanıt verdi. DEÜ, Pamukkale, Celal Bayar Üniversitesi yetkilileri Yeni Asır'da 15 Aralık 2005'te yayınlanan açıklamalarında Bağ-Kur'la anlaşmaya hazır olduklarını duyurdu.
İmzalattık
3 üniversite hastanesi içinde bu konuda en hızlı davranan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi oldu. Hastane Başhekimi Prof.Dr. Sedef Gidener, 16 Ekim'de Ankara'da Bağ-Kur Genel Müdürü Saner Güngör'le biraraya gelerek sigortalıların dört gözle beklediği protokolü imzaladı. İmza törenine şahit olarak gazetemizin Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı da katıldı. Yeni Asır bu mutlu haberi 18 Aralık 2005'te manşetinden "Şahidiz... İmzayı attılar" başlığıyla duyurdu.
Bu protokolle Bağ-Kur'lular ve yakınları Mart ayından itibaren Kalp Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Göz, Hemodiyaliz ve Periferik Anjiyografi dallarında tek kuruş ödemeden tedavi olmaya başladı. Uygulama Bağ-Kur'lulardan büyük ilgi gördü.
Kursaklarında kaldı
Ancak, Bağ-Kur'luların bu sevinci adeta kursaklarında kaldı. Çünkü, hastane yönetimiyle Bağ-Kur Genel Müdürlüğü arasında hizmet bedellerinin ödenmesi konusunda sorunlar yaşandı. İki kurum, başta hastanenin Bağ-Kur Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği faturaların seri numaralarının 10 haneli mi 6 hanelimi olması gerektiği konusunda birbirine düştü. Hastanenin 10 haneli gönderdiği ve bilgisayar sistemine girdiği faturaları kabul etmeyen Bağ-Kur ödeme yapmadı. Bu hane krizinin dışında yine faturalar ve hizmet bedelinin ödenmesi konusunda bir çok sorun yaşandı. Bu gelişmeler üzerine hastane yönetimi, daha uygulamanın üzerinden 7 ay geçmişken ekim ayı başında aldığı kararla Bağ-Kur'lulara 5 dalda peşin ücret almadan verdiği muayene ve tedavi hizmetlerini durdurdu.
Bir tek faturamız bile geri ödenmedi
Gelinen bu durumla ilgili taraflar birbirlerini suçladı. Dokuz eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Hüdai Çatalyürek, kendilerine her defasında çeşitli sorunlar çıkaran Bağ-Kur'un üyelerinin aldığı hizmetin bedelini ödemediğini söyledi. En büyük sorunu da faturaların seri numaralarının 10 haneli mi 6 haneli mi olması konusunda yaşadıklarını ifade eden Çatalyürek, şöyle konuştu:
"Biz Emekli Sandığı ve SSK'ya seri numarası 10 haneli faturalar gönderiyoruz ve bir sorunla karşılaşmıyoruz. Ancak, Bağ-Kur bizden kendi bilgisiyar sisteminin fatura giriş programının 6 haneli şekilde programlandığını belirterek bizden 6 haneli fatura göndermemizi istedi. Ancak, biz faturalardaki seri numarayı 6 haneye düşürdüğümüzde binlerce hastaya tedavi verdiğimizden çeşitli karışıklıklarla karşılaşabilirdik. Her şeye rağmen onların istediğini yaptık 6 haneli fatura gönderdik. Ancak, bu defa da bize 'Faturaların arkasında hizmeti alan sigortalının imzası yok. Ödeme yapamayız' gibi sorunlar çıkardılar."Aralarında yapılan sözleşme feshedildi
Sorunun kendilerinin kaynaklanmadığını savunan Bağ-Kur İl Müdürü Necati Çetiner ise, "DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yönetimi fatura sorunu yüzünden iki kurum arasında anlaşmayı fesh etti. Bu konuyu genel müdürlüğümüz ile görüşüyoruz. İzmir'de anlaşmalı olduğumuz özel sağlık kuruluşları ve dal merkezleri ile fatura konusunda sorun yaşamıyoruz. DEÜ Hastanesi yönetimi ile yaşanan sorun görüşülerek çözülebilir. Sistemlerini bize adapte etmeleri gerekiyor. Örneğin faturalarının seri numaralarını 6 rakama indirmeleri gerekiyor. Bu şart, çünkü bizim sistemimiz 6 haneli" diye konuştu.
SORUN NE?
*** Bağ-Kur İl Müdürlüğü ile DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yöneticileri, sözleşme kapsamında tedavi olan hastanın faturasının nasıl hazırlanacağı konusunda bir türlü uzlaşma sağlayamadı.
*** DEÜ yetkilileri, "Faturanın nasıl hazırlayacağımız konusunda yazılı bir belge yok" derken, Bağ-Kur İl Müdürlüğü yetkilileri, "Gelsinler bilgi verelim, sorunu çözelim" diyor.
*** Gözüken en büyük sorun DEÜ Hastanesi'nin faturalarının seri numaralarının 10 rakamlı, Bağ-Kur'un fatura giriş sisteminde fatura hanesinin ise 6 rakamlı olması. Hastane yetkilileri, "Bağ-Kur sistemini 10 rakama göre revize etsin. Yoksa bizim kayıtlarımız karışır" derken, Bağ-Kur, "Hastane 6 rakamlı fatura bassın" diyor.
*** Fatura giriş sistemindeki sorunların çözümlenmesinde Bağ-Kur il Müdürlüğü yetkilileri, adres olarak Bağ-Kur Genel Müdürlüğü'nü gösterirken, hastane yetkilileri, bürokrasi nedeniyle sorunların aşılamadığını belirtiyor.
ÇÖZÜM NE?
*** Sözleşme kapsamında tedavi olan Bağ-Kurlu hastaların faturalarının nasıl hazırlanması gerektiği konusunda Bağ-Kur ile hastane yönetimi arasında bir mutabakat sağlanması gerekiyor.
*** Bağ-Kur Genel Müdürlüğü faturaların nasıl hazırlanacağı konusunda bir klavuz hazırlamalı.
*** Bağ-Kur Genel Müdürü Saner Güngör, sorunu çözmek için harekete geçmeli. Genel Müdürlük, Bağ-Kur'lu hastaların faturalarının hazırlanırken yaşanan sorunları çözmeli.
*** Bağ-Kur ve DEÜ için ortak bir fatura giriş sistemi programı hazırlanmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious