Bağcılar'da 3 bin kişiye iş müjdesi

  • Giriş : 12.03.2009 / 18:03:00

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, yeni projeleri kapsamında ilçede 3 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarını müjdeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"İstihdam İçin Mesleki Eğitim İşbirliği Projesi" protokol imza töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı törenle gerçekleştirildi. Bağcılar Kaymakamlığı, İşkur İstanbul İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütecekleri proje hakkında bilgiler veren Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, hedeflerinin, işsizlik sorununa çözüm bulmak olduğunu söyledi.

Çağıcı, yapılan araştırmalara göre Bağcılar'da yaklaşık 30 bin işsiz vatandaş bulunduğunu ifade ederek, "İstihdam İçin Mesleki Eğitim İşbirliği Projesi" kapsamında duvar boyacılığından sekreterliğe, grafik tasarımından kuaförlüğe kadar toplam 35 alanda iş imkanı sağlayacak kurslar açacaklarını söyledi.

Kursiyerlerin, belli bir eğitimin ardından meslek sahibi olabileceğini belirten Lokman Çağıcı, bu yolla 3 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarını müjdeledi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Avrupa Birliği projeleri kapsamında Bağcılar Meslek Lisesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ilk projemizde sadece ilköğretim mezunlarına yönelik 15-29 yaş arası gençlerimiz kurslarını bitirdiler. Belgelerini bugün alacaklar. Bundan sonra yapacağımız proje ilköğretimin yanı sıra, lise ve üniversite mezunlarını da kapsayacak. Bu yolla 3 bin kişiye istihdam sağlayacağız" dedi.

15 yaşını doldurmuş İş Kura kayıtlı işsiz tüm vatandaşların, bu kurslara katılabileceği bildirildi. Kursiyerlere, kurslara devam ettikleri her gün için 15 TL cep harçlığı ödenmesi ön görülürken, kursiyerlere aynı zamanda sağlık ve meslek hastalıkları sigortası da yapılacak.

Bakan Çelik ise, projelerinden dolayı Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı'ya teşekkür etti. Konuşmasının devamında, tüm dünyayı etkisi altına alan krize değinen Bakan Çelik, "Kriz nedeniyle Amerika'da 4 milyon kişi işini kaybederken, Türkiye krizden dünyada en az etkilenen ülkelerden biri oldu. İşten çıkarmaların önüne geçebilmek için işverenlere sigorta primlerini taksitlendirdik. Maaş ödeyememe durumunda çalışanların maaşlarını ödeyeceğimizi taahhüt ettik" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*