Bağcılar'daki patlamaların nedeni ne?

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Bağcılar'da bir kişinin ölümüne 6 kişinin de yaralanmasına neden olan patlama ile bir gün sonra aynı yerde bir kahvehanede meydana gelen patlamaya, LPG gazının neden olduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstasyon, Bağcılar Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile incelemeler bitene kadar kapatıldı.
Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonrası her iki patlamaya da kanalizasyondan içeri sızan gazın neden olduğu anlaşıldı. İGDAŞ ekiplerinin yaptığı ölçümlerde sızan gazın doğalgaz değil LPG gazı olduğunun ortaya çıktığı ileri sürüldü. İGDAŞ'ın raporları doğrultusunda inceleme başlatan savcılık, patlamanın meydana geldiği kahvehanenin bitişiğindeki Shell Benzin İstasyonu'nu, LPG deposunda gaz sızıntısı olduğu gerekçesi ile geçici olarak kapattı. Benzin istasyonun girişlerine emniyet şeridi çekilirken polis ve zabıta ekipleri istasyonun önünde bekletiliyor.

İsmini vermek istemeyen bir belediye görevlisi, "İstasyonlar LPG depolarının bakımını aylık olarak İZAYDAŞ'a yaptırmak zorunda. Ancak bu çok pahalı olduğu için yaptırmıyorlar. Temizliği kendileri yapıp çıkan tortuları kanalizasyona döküyorlar. Burda biriken gaz böyle patlamalara neden oluyor" dedi.

Yetkililer, incelemelerin sürdüğünü, patlamalara iddia edildiği gibi istasyondan sızan LPG'nin mi yoksa doğalgazın mı neden olduğunun savcılığın raporu ile ortaya çıkacağını söyledi.

Yıldıztepe Mahellesi 30/3 Sokak 46 numarada bulunan iki katlı binanın bodrum katında geçtiğimiz pazar günü meydana gelen patlamada 7 kişi yaralanmış, yaralılardan 21 yaşındaki Şahin Özcü kaldırıldığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. Olaydan bir gün sonra saat 10.30 sıralarında 31 Sokak'ta bulunan kahvehaneyi açan Muharrem Canaydın, çay yapmak için ocağı yakmak isterken patlama meydana gelmişti. Patlamada ağır yaralanan Canaydın, Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de tedaviye alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious