Bağdat güne bombayla uyandı

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Bağdat güne patlama sesleri ile başladı: 5 ölü, 11 yaralı var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağdat, güne patlama sesleri ile başladı. Başkentin güneydoğusunda yer alan Beyya semtinde bir araca konulan bombanın patlatılması sonucu 5 kişi hayatını kaybederken, 11 kişi de yaralandı. Çevredeki 2 binanın ve birçok aracında kullanılamaz duruma geldiği bildirildi.

Dün gün boyunca Bağdat'ın başta El Cihad semti olmak üzere, birçok semtinde çatışmalar yaşanmış, camileri hedef alan saldırılar düzenlenmişti. Dünkü saldırılarda ölenlerin sayısı ise 60 olarak açıklanmıştı.

Dün artan mezhep çatışmaları üzerine, olaylarla bir ilgilerinin olmadığını açıklayan Şii Lider Mukteda El Sadr, Irak Ulusal Meclisi'ni acil olarak toplamaya davet etti. Şii lider, gerilimin yükselmesi üzerine Sünni Irak İslam Partisi lideri Tarık El Haşimi ile telefon trafiği başlattı.

Şii lider Sadr, Haşimi'ye kaçırılan kadın milletvekili Teysir El Meşedani'nin de serbest bırakılması için girişimler başlatacağını istemişti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, Körfez ülkeleri gezisinin ardından, Irak Ulusal Uzlaşma Programı'na ilişkin yurtiçinde destek arama faaliyetleri çerçevesinde, Kürt Lider Mesud Barzani ile görüşmeler yapmak üzere bugün Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentine gitmesi bekleniyor.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, saldırıların son verilmesi amacıyla direniş örgütleriyle yapacağı görüşmelerde, Kürt bölgesinde örgütlenen Ensar El-İslam'ın da adı geçiyordu. Ancak Kürt yetkililer özelikle Barzani taraftarları "kesinlikle buna izin vermeyiz" şeklinde tepki göstermeleri üzerine, Maliki'nin, Barzani ikna etmeye çalışacağı ifade ediliyor.

Maliki'nin bugün Erbil'deki Kürt Parlamentosu'nda bir de konuşma yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious