Bağdat Sempozyumu başladı

Bağdat Sempozyumu başladı.12753
  • Giriş : 07.11.2008 / 17:01:00

İslam Medeniyeti’nde Bağdat’ sempozyumunun açılışında konuşan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ‘Bağdat’ta yaşanan dram yürek burkuyor’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ümraniye Belediyesi, IRCICA ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ortaklaşa düzenlediği 'İslam Medeniyeti'nde Bağdat' sempozyumu düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle başladı. Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'ın yanı sıra, İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Ümraniye Kaymakamı Mehmet Ali Yıldırım, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda akademisyen, bazı ilçe ve belde belediye başkanları, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve kalabalık bir dinleyici grubu katıldı.

CAN: 'YAŞANAN ACILARIN SON BULMASI İÇİN BİR ADIM OLSUN'

Sempozyumun açılış töreninde bir konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, 'böyle anlamlı bir sempozyumda konuşmak çok heyecan verici' dedi. Başkan Can, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Bağdat, dilimize çeşitli atasözleri ve deyimlerle yerleşmiş bir şehir. Aynı zamanda kuruluşu çok eskilere dayanan derin ve köklü bir geçmişe sahip. Her ne kadar Bağdat'ın tarihi sosyal, kültürel, dini, sanatsal ve siyasi açıdan son derece yoğun ve parlak olsa da bugünü, yürekleri burkan, mahzun bir durumdadır. Bağdat benim için hep bir masal şehri gibiydi. Klasik belediyecilik hizmetlerinden öte, kültürel ve sosyal sorumluluklarımızın da bir gereği olarak bu anlamlı çalışmada ortak hareket etme kararı verdik. Bu sempozyumun Bağdat ve Bağdat'ın bugünkü durumunun konuşulup anlaşılması ve hayırlı sonuçlar ortaya çıkarmasını ümit ediyorum. Emeği geçen herkese ve bu gün bizimle birlikte olan İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu beyefendiye ayrıca teşekkür ediyorum.

Daha sonra söz alan Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Budak, konuşma yaparak arşivlerinde yer alan bazı önemli dokümanları sempozyum fuayesinde sergilediklerini söyledi. IRCICA Direktörü Dr. Halit Eren ise yaptığı konuşmada sempozyumun önemine değindi. IRCICA'nın faaliyetlerinden söz eden Eren, sempozyuma katkılarından dolayı Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'a teşekkür etti.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük de birer konuşma yaparak sempozyumun Bağdat ve Irak'ta yaşanan gelişmelere ışık tutacağının altınız çizdiler.

İHSANOĞLU: 'SEMPOZYUMDA BULUNMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM'

Törende bir konuşma yapan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, 'böyle önemli ve anlamlı bir sempozyumda yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum dedi. İKÖ'nün Irak'ta sürdürdüğü çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgiler veren İhsanoğlu, şunları söyledi:

'İKÖ olarak özellikle Ortadoğu ve İslam dünyasındaki siyasi ve sosyal gelişmelerle yakından ilgileniyoruz. Irak sorunu ve bu sorunun çözüm sürecinde etkin rol üstleniyoruz. Burada yaşanan şiddet ve terörün durması ve barış ortamının sağlanması için büyük katkılarda bulunuyoruz. İKÖ olarak Bağdat'a elçilik açtık. Bu coğrafyada yaşanan şiddeti lanetleyerek İslam dininin terörü lanetlediğini her platformda gündeme getirdik. Yine önemli bir girişimde daha bulunarak Irak'a komşu ülkeleri bir araya getirerek sorunların çözümünde önemli alternatifler ürettik. Irak'ın kültürel mirasının korunması için büyük çaba sarf ediyoruz. Sempozyumun düzenlemesinde emeği geçen Ümraniye Belediyesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne teşekkür ediyorum.'

Konuşmaların ardından IRCICA'nın 5. sini verdiği 'Araştırmada Mükemmeliyet Ödül Töreni'ne geçildi. 6 ülkeden, 6 akademisyene ödüllerini İKÖ Genel Sekreteri Prof Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük ve Ümraniye Kaymakamı Mehmet Ali Yıldırım verdi.

Sempozyum 3 gün sürecek. Devlet Arşivleri Müdürlüğü tarafından fuayede sergilenen tarihi belgeler sempozyum boyunca görülebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*