Bağdat yönetimi: "Topraklarımızdan derhal çekilin"

Bağdat yönetimi:
  • Giriş : 27.02.2008 / 06:30:00
  • Güncelleme : 27.02.2008 / 00:43:27

Bağdat, 5 gündür Kuzey Irak'a kara operasyonu düzenleyen TSK'nın topraklarından çıkmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kara operayonu hakkında dün Türkiye'ye çağrı yapan Bağdat Hükümeti, "Kuzey Irak'tan derhal çekilin" dedi.

Irak hükümet sözcüsü Ali el Dabbağ tarafından yayınlanan açıklamada, Türkiye'nin kara harekatı, Irak'ın egemenlik hakkının ihlali olduğu gerekçesiyle kınandı.

Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Parlamentosu da, TSK'nın beşinci gününe giren kara harekatına vereceği tepkiyi belirlemek için olağanüstü toplantı halinde.

Oturumun açılışında konuşan Parlamento Başkan Vekili Kemal el Kerküki, harekatı kınadı ve Irak merkezi hükümetini de buna karşı çıkmadığı için eleştirdi.

Bölgedeki Türk askeri üslerinin de kaldırılmasını talep eden el Kerküki şöyle konuştu:

"Türkiye'ye yönelik iyi niyetimizi göstermek amacıyla, Kürdistan bölgesindeki birkaç yere birkaç askeri üs kurulmuştur. Kurulmalarına, buradaki askeri unsurların hareketlerinin Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bilgisi dahilinde olması şartıyla izin verilmiştir."

"Ancak son olaylar sırasında, bazı hareketler başlattılar ve Peşmerge kardeşlerimiz ve Kürdistan halkının sağduyusu olmasa, büyük bir felaket yaşanabilirdi."

Harekatın ilk gününde, Kuzey Irak'taki Bamerni Üssü’ndeki tankların üs dışına çıkmak istediği, ancak Peşmerge güçleri tarafından engellendiğine yönelik haberler yayınlanmıştı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious