Bağdat yönetimine PKK uyarısı

  • Giriş : 24.05.2007 / 21:52:00

Bağdat'a heyetinin, Irak yönetimine "PKK faaliyetlerine son verilmesi" yönünde uyarıda bulunması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'da 7 kişinin ölümü, 121 kişinin de yaralanmasına neden olan canlı bomba eylemiyle ilgili bulguların PKK yöntemleriyle çakışması, gözleri Kuzey Irak'taki PKK varlığına çevirdi.

Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol başkanlığında hafta sonu Bağdat'a gidecek olan Dışişleri heyetinin, Irak yönetimine "PKK faaliyetlerine son verilmesi" yönünde uyarıda bulunması bekleniyor.
Çelikkol'un başkanlık edeceği ve Müsteşar Yardımcısı Uğur Doğan'ın da bulunacağı Türk heyeti, Bağdat'ta Başbakan Nuri El Maliki, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile yönetimdeki etnik ve dini grupların yöneticileriyle bir araya gelecek. Çelikkol'un, toplantılarda Türkiye'nin 10 Nisan'da Irak yönetimine verdiği yazılı notadaki beklentilerini anımsatarak, Kuzey Irak'taki PKK varlığı ve faaliyetlerinin bir an önce sona erdirilmesi talebini iletmesi bekleniyor.

Notada neler vardı

Irak hükümetine 10 Nisan'da verilen notada, PKK'nın Kuzey Irak'taki faaliyetlerinin sona erdirilmesi için kararlı, kalıcı ve acil önlemler alınması istenmişti. PKK faaliyetlerinin durdurulması konusunda ilerleme kaydedilemezken örgüte Kuzey Irak'ta eğitim imkanı verildiği kaydedilen notada, Irak'tan "PKK'nın terörist faaliyetlerinin sona erdirilmesi, örgütün ortadan kaldırılması, elebaşılarının iadesi ve sınırın kontrol altına alınması" istenmişti.

Harekât öncesi son uyarı mı?

Irak yönetiminin uluslararası anlaşmalara göre PKK ile mücadele etme yükümlülüğü bulunduğu belirtilen notada, bunun gereğinin yerine getirilmemesi durumunda Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlamak için uluslararası hukukun kendine sağladığı yasal çerçeve içinde hareket etme hakkının bulunduğunun altının çizilmişti. Bu, "sınır ötesi harekât sinyali" olarak algılanmıştı.
Çelikkol başkanlığındaki Türk heyetinin, notanın verilmesinden 1,5 ay sonra Bağdat'ta yapacağı temaslarda, "Türkiye'nin sabrının tükenmek üzere olduğu ve Irak yönetiminin PKK faaliyetlerinin önlenmesi için bir an önce somut adım atması gerektiği" mesajı verilecek.
Çelikkol'un Bağdat'ta yapacağı temaslar Ankara kulislerinde, TSK'nın Kuzey Irak'taki PKK unsurlarına karşı yürütebileceği sınır ötesi harekât olasılığına karşı Irak yönetimine "son uyarı" olarak değerlendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious