Bağdat'ı, Saddam'ın generali kurtaracak

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Pentagon, ABD'ye karşı savaşta madalya alan General Gambar'ı başkentte başlayacak operasyonun komutanı yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1991'de Körfez Savaşı sırasında Kuveyt'in Fialaka adasını işgal edip ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine karşı başarılı bir savunma yapan ve bu nedenle de Irak'ın asılan devrik lideri Saddam Hüseyin tarafından madalya ile ödüllendirilen, yine aynı nedenle bir süre ABD tarafından esir tutulan Iraklı Şii General Abbud Gambar, başkentin Şii ve Sünni radikal gruplardan temizlenmesi için başlatılması an meselesi olan büyük operasyonun komutanlığına getirildi.

60 yaşındaki generalin Başbakan Nuri el Maliki'nin karşı çıkmasına karşın söz konusu göreve getirilmesinde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon etkili oldu. Başbakan El Maliki, "Bağdat Operasyon Komutanlığı" için General Mohan el Freiji'yi önerdi ama Pentagon'un dediği oldu.

Başkentteki mezhep çatışmasını durdurmayı amaçlayan operasyon şimdiye kadar aynı hedefe yönelik olarak yapılan ancak başarısız olan 2 girişimden sonra son şans olarak nitelendiriliyor. Operasyonda Irak ve Amerikan güçlerinden toplam 90 bin asker görev alacak. Bağdat'taki 15 bin Amerikan askerine, Bağdat çevresine konuşlandırılacak 8 bin ABD askeri daha yardımcı olacak.

Irak askerlerini komutan Gambar ile biri Şii, öteki Sünni olan general rütbesindeki 2 yardımcısı yönetecek. Operasyonda "gözetim" görevi yapacak olan Amerikan askerleri kendi komutanlarından emir alacak. Medyaya yansıyan bilgilere göre, başlaması için geriye sayımın sürdüğü operasyon Bağdat'ı ikiye bölen Dicle Nehri'nin iki yakasında yürütülecek, 9 ayrı bölgeye ayrılan başkent ev ev, sokak sokak aranarak militanlardan temizlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious