Bağdat'taki saldırıda 66 kişi öldü

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ın doğusundaki Şii mahallesinde kalabalık bir pazar yerinde düzenlenen saldırıda 66 kişi öldü, 80'den fazlası da yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son üç ayın en kanlı saldırısı Şiilerin dini liderlerinden Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu milislerinin kontrolü altındaki bölgede gerçekleştirildi. Şiddetli patlamanın etkisiyle onlarca otomobil ile çevredeki dükkânlar da hasar gördü.
Bu arada, Bağdat'ın güneyindeki Dura semtinde inşaat halindeki bir evde 6 ceset bulundu. Kentin güneydoğusundaki Yeni Bağdat semtinde düzenlenen bombalı saldırıda 3 polis öldü. Kentin 50 kilometre batısındaki Felluce'de de bir polis öldürüldü. Irak'ta Nuri El Maliki tarafından kurulan ulusal birlik hükümeti, başkent Bağdat ve çevresinde üç haftadır çok geniş güvenlik önlemleri uyguluyor. Bağdat'ın 250 kilometre kuzeyindeki Kerkük'te ise Cuma günü kaçırılan 4 askerin cesetleri bulundu. Kentte bir trafik polisi de silahlı kişiler tarafından vurularak öldürüldü. Musul'da da Irak Ordusu'nda görev yapan bir albay, aracına açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. ABD Ordusu, dün, Irak'taki El Kaide örgütü liderin Ebu Musab El Zerkavi'nin 7 Haziran'da öldürülmesinden sonra güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarda artış yaşandığında dikkat çekmişti.

SÜNNİ KADIN MİLLETVEKİLİ KAÇIRILDI

Irak parlamentosu Sünni milletvekili Taysir Meşhedani, 7 korumasıyla birlikte başkent Bağdat'ta kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafınan kaçırıldı. Yetkililer, ülkenin doğusundaki Diyala eyeletinden Bağdat'a üç araçlık bir konvoyla dönen kadın milletvekilinin Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Şaab mahallesinde sayıları 10'u bulan silahlı kişiler kaçırıldığını kaydetti. Bir koruma ise olay yerinden kaçmayı başardı.Meşhedani, parlamentodaki en büyük Sünni parti olan Uzlaşma Cephesi bünyesindeki Irak İslam Partisi üyesi. Cephenin 275 sandalyeli parlamentoda 44 üyesi bulunuyor.Irak'ta 15 Aralık 2005'te yapılan seçimlerden sonra göreve gelen parlamentonun bir üyesi ilk kez kaçırılıyor.

ABD, EL KAİDE - IRAK'IN YENİ LİDERİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERENİ ÖDÜLLENDİRECEK

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak'taki El Kaide örgütünün üst düzey yetkilisi Ebu Eyyub El Masri ile ilgili bilgi sağlayanlara 5 milyon dolara kadar ödül verilmesi teklifini onayladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne, Irak'taki ABD Komutanı'na ya da başka bir temsilciliğe El Masri'nin yeri ile ilgili bilgi verenlerin ödüllendirileceğini açıkladı. ABD'nin Haziran ayında düzenlediği hava saldırısı sonucu ölü olarak ele geçirdiği Ürdün asıllı Ebu Musab El Zerkavi'nin halefi olduğunu düşündüğü Masri, ABD Ordusu tarafından 'patlayıcı uzmanı' olarak tanımlanıyor.

Irak'taki El Kaide örgütü, yeni liderinin Ebu Hamza El Muhacir olduğunu açıklamıştı. ABD Ordusu ise El Muhacir ve El Masri'nin aynı kişi olduklarının tahimin edildiğini açıklamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, "Adalet İçin Ödül" programı kapsamında aranan şüphelilerle ilgili bilgi veren 40 kişiye 62 milyon dolar ödedi. Bu miktarın 30 milyon dolarlık kısmı, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 2003 yılında öldürülen oğulları Uday ve Kusay'ın yerlerini bildiren kişilere verildi. ABD yönetimi, Zerkavi'nin başına da 25 milyon dolar ödül koymuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious