Bağdat'ta ABD operasyonu

Bağdat'ta ABD operasyonu .17242
  • Giriş : 12.07.2007 / 17:30:00

Bağdat'ta Amerikan askerlerinin baskınlarında ilk bilgilere göre 19 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın başkenti Bağdat'ın doğusundaki Emin bölgesinde, Amerikan askerlerinin baskınlarında ilk bilgilere göre 19 kişi öldü.

Amerikan ordusunun yazılı açıklamasına göre, şiddetin yoğun olduğu Emin bölgesine Amerikan askerleri tarafından şafakta baskın düzenlendi. Açıklamada, operasyonda, yola bomba yerleştirilmesi ve adam kaçırma gibi olaylara karışan Mehdi Ordusu mensubu 2 militanın yakalandığı belirtildi.

Iraklı bir polis de Amerikan askerlerinin bölgeyi kuşattığını ve hoparlörlerle yöre sakinlerine militanları aradıklarını, içerde kalmalarını istediklerini söylediklerini aktardı. Amerikan askerlerinin yerel saatle 11.00 civarında çekilirken ateş açıldığı ifade edildi.

Çoğu Bakuba'dan Bağdat'a kaçan kişilerin oluşturduğu semt sakinleri, havan topları ve roketatarların kullanıldığı çatışmada bir Amerikan helikopterinin bazı binaları ve bir minibüsü vurduğunu öne sürdü.

Bir polis yetkilisi de olayda 19 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını kaydetti. Söz konusu kayıp rakamının hastanelerce de doğrulandığı belirtildi. Amerikan ordusunun açıklamasında ise kayıplar konusunda bilgi verilmedi.

Bu arada, bir Irak polisi, Telafer'de bir düğünde intihar saldırısı düzenlendiğini söyledi. Adı açıklanmayan polis, 5 kişinin öldüğü saldırıda gelin ve damat dahil 5 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious