Bağdat'ta günün bilançosu 94 ölü

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

Sadece, El Mustensiriye Üniversitesi yakınında düzenlenen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısının 65'e yükseldiği kaydediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bugün düzenlenen saldırılarda, 94 kişi hayatını kaybetti. Sadece, El Mustensiriye Üniversitesi yakınında düzenlenen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısının 65'e yükseldiği kaydediliyor.

Bağdat'ın merkezindeki üniversitenin dışında, evlerine gitmek için araç bekleyen çoğunluğu kadın yüzlerce öğrencinin arasında, bomba yüklü bir araç infilak etmişti. Bu patlamanın ardından da bir intihar saldırganının, panik içinde kaçışan kalabalığın arasına dalarak, üzerinde taşıdığı bombayı patlattığı bildiriliyor.

Eğitim Bakanlığı, saldırıda yaralanan yaklaşık 110 kişi için kan bağışı çağrısında bulunurken, üniversitenin gelecek haftaya kadar kapalı olacağı kaydedildi. Üniversite yakınındaki saldırılardan yaklaşık 45 dakika sonra, kentin kuzeyindeki bir pazar yerine ateş açılması sonucu 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Bağdat'ın merkezindeki Hilani'de bir Sünni camisi yakınında patlayıcı yüklü motosikletle düzenlenen saldırılarda 15 kişi ölmüş, 74 kişi yaralanmıştı. Karrada semtinde de, yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 2'si polis 4 kişi ölmüştü. Bu arada, Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, dün Irak'ın kuzeyindeki Nineve'de operasyon yapan askerlerden 4'ünün, bombalı saldırı sonucu öldükleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious