Bağdat'ta iki intihar saldırısı: 53 ölü

Bağdat'ta iki intihar saldırısı: 53 ölü.79370
  • Giriş : 01.02.2008 / 13:03:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen iki intihar saldırısında 53 kişi öldü, 92 kişi de yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Polis, Bağdat'ın merkezindeki hayvan pazarında yapılan ilk saldırıyı bir kadın intihar komandosunun düzenlediğini belirterek, saldırıda 45 kişinin öldüğünü, 78 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Polis, ABD'nin geçen yıl Bağdat'a 30 bin takviye asker göndermesinden bu yana düzenlenen bu en büyük saldırıdan 20 dakika sonra, Bağdat'ın güneydoğusunda Şiilerin yoğunlukta olduğu bir semtteki kuş pazarında düzenlenen bombalı saldırıda ise 8 kişinin öldüğünü, 14 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Yetkililer, saat 10.20'de düzenlenen El Gazali semtindeki ilk saldırıda, kadın intihar bombacısının kara çarşafının altında gizlediği patlayıcıları infilak ettirdiğini söyledi.

Hayvan pazarlarının son zamanlarda Bağdat'ta güvenlik koşullarının iyileşmesi üzerine yeniden ortaya çıkmadığı başladığı ve halk arasında büyük rağbet gördüğü bildirilirken, bugün araç sürme yasağının da kaldırıldığına dikkat çekildi.

Yalnızca cuma günleri açık olan pazar yeri, daha önce de 3 kez hedef alınmıştı. 23 Kasım'da düzenlenen saldırıda 13 kişi ölmüş, 57 kişi de yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious