Bağdat'ta ölü sayısı 71'e yükseldi

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ın merkezinde bir pazaryerinde meydana gelen patlamada en az 71 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Patlamalar Irak'taki Şiilerin, Samarra'daki kutsal mekanlarına geçen yıl düzenlenen saldırıların yıldönümünde bugün düzenledikleri anma törenleri sırasında meydana geldi. Pazaryerinde 30 dakika aralıklarla meydana gelen patlamalardan ilkinin de Irak hükümetinin emriyle uygulanan 15 dakikalık bir saygı duruşunun hemen bitiminde meydana geldiği belirtildi.

Samarra'da geçtiğimiz yıl Şiilerin kutsal mekanlarından El Askeri Camisi'ne düzenlenen saldırıda onlarca işi ölmüş ve bu olay, iç savaşı tetikleyen en önemli olaylardan biri olmuştu. Saldırının ardından binlerce kişi de iç savaş korkusuyla göç etmek zorunda kalmıştı.

Bağdat'taki ilk saldırı yerel saatle 11.30 sularında Bab El Şarki meydanında gerçekleşirken ikinci saldırı ise yaklaşık 30 dakika sonra Şorca pazarında meydana geldi. Bir toptancı dükkanının garajında bulunan bomba yüklü iki aracın patlamasıyla gerçekleşen saldırıda bina tamamen yıkılırken, bazı dükkanlarda da yangın çıktı. Güvenlik yetkilileri, buradaki saldırıda en az 71 kişinin öldüğünü 100'den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi. Patlamada çok fazla miktarda da maddi hasar meydna geldi.

Bir zamanlar tüm Bağdatlıların alışveriş yaptığı bir ticaret alanı olan Şorca, savaştan sonraki dönemlerde Şiilerin etkin olduğu bir pazar haline dönüşmüştü. Pazaryerine daha önce de pek çok kez saldırı düzenlenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious