Bağdat'ta Türk Büyükelçiliği önünde patlama

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan Türk Büyükelçiği önünde patlama meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağdat'ın Veziriye semtinde bulunan Türk Büyükelçiliği önünde Türkiye saati ile sabah 08:00 civarında patlama meydana geldi. Patlama, elçiliğin güvenlik nedeniyle kullanılmayan ana kapısı ile karşısında bulunan tarihi İngiliz mezarlığı arasındaki yolda gerçekleşti.

Yoldan geçen ABD istihbaharat zırhlı aracını hedef alan mayınlı saldırıda görgü tanıkları araçta bulunan 3 ABD'linin öldüğünü ve 2 kişinin de yaralandığını belirttiler. Olay hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Olayda ABD kuvvetlerine ait zırhlı araç tahrip olurken elçilik binasında herhangi bir zararın oluşmadığı ve patlama anında Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz'ün ise makamında olduğu öğrenildi. Çevrede geniş güvenlik önlemi alan Türk ve Irak güvenlik güçleri olası ikinci saldırıya karşı bölgede araştırma yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda yine Türk Büyükelçiği yakınında Irak polis devriyesini hedef alan mayınlı bir saldırı gerçekleştirilmiş ve olayda 1 kişi yaralanmıştı.

Bu arada, Irak polisi yaptığı açıklamada Bağdat'ın kuzeyindeki Kazımiye'de 4 kişinin cesetlerini bulduğu bildirdi. Kurbanların elleri bağlı olarak, kafalarından vurulduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious