Bağdat'taki saldırılarda 44 kişi öldü, 139 kişi yaralandı

  • Giriş : 29.05.2007 / 20:09:00
  • Güncelleme : 29.05.2007 / 20:13:12

Bağdat’ta düzenlenen saldırılarda, alınan haberlere göre 44 kişi öldü, 139 kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşgalin beşinci yılında şiddet ve saldırıların dinmediği Irak’ta bugün sadece başkent Bağdat’ta düzenlenen saldırılarda, alınan haberlere göre 44 kişi öldü, 139 kişi yaralandı.
Bağdat’ın merkezindeki Tayaran Meydanında yerel saatle 13:00 civarında, park halindeki patlayıcı yüklü bir minibüsle düzenlenen saldırıda adı açıklanmayan bir polis yetkilisine göre, 23 kişi öldü.
Üstlerinin basına açıklama yapmasına izin vermemesi nedeniyle adını belirtmeyen polis yetkilisine göre, başkentin otobüs durakları ve dükkanların bulunduğu kalabalık bölgesindeki saldırıda 68 kişi de yaralandı.
Olay yerine giden AP muhabirlerine göre, polis gazetecilerin saldırıyla ilgili görüntü almasına izin vermeyerek, kameralarına el koydu.
Tayaran Meydanındaki saldırıdan yaklaşık bir saat sonra da Bağdat’ın batı kesimindeki Amil bölgesinde Şiilerin gittiği bir cami yakınında yine park halindeki patlayıcı yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda, hastane kaynaklarına dayanılarak gelen haberlere göre 21 kişi öldü, 71 kişi yaralandı. Saldırıda caminin tamamen harap olduğu bildirildi.
Bu arada, Bağdat’ın 95 kilometre kuzeyindeki Samarra kentinin dışında silahlı kişiler, kurdukları sahte güvenlik kontrol noktalarıyla yaklaşık 40 kişiyi kaçırdı.
Bağdat’ta ayrıca Maliye Bakanlığı binasının içinden, konferans vermek için ülkeye gelen ve Alman vatandaşı oldukları açıklanan 3 bilgisayar uzmanıyla korumaları kaçırıldı.

CESETLER BULUNMAYA DEVAM EDİYOR
Başkentin 65 kilometre kuzeyindeki Bakuba bölgesinde de vurularak öldürülmüş 21 kişinin cesedi bulundu.
Polis, Bağdat’ın 40 kilometre güneyindeki Suvayra kasabasında Dicle nehrinden 2’sinin başları, kesik 5 kişinin cesedini çıkardı.
AP ajansının verilerine göre, Irak’ta dün de sadece Bağdat’ta düzenlenen saldırılarda 36 kişi öldü.

ABD HELİKOPTERİ DÜŞÜRÜLDÜ
Irak’ta ABD ordusu adına bugün yapılan açıklamada, bir Amerikan helikopterinin dün Bağdat’ın kuzeyindeki Diyala bölgesinde vurularak düşürülmesi sonucu 2 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.
Açıklamaya göre, Diyala bölgesinde dün ayrıca Amerikan askeri araçlarını hedef alan yola yerleştirilen bombalarla düzenlenen saldırılarda 6 Amerikan askeri öldü.
Son açıklamayla Irak’ta yıl başından bu yana düşürüldüğü ya da düştüğü bildirilen Amerikan helikopteri sayısı 9’a yükseldi, helikopterlerin düşmesi sonucu çoğunluğu Amerikan askeri 30 kişi öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious