Bağımlı bir toplum olduk!

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Türkiye, 14-17 Aralık arasında İstanbul The Marmara Otel'de, "bağımlılık sorunu"na çözüm arayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Anatolia Klinikleri tarafından düzenlenecek halka açık kongrede, alkol, sigara, uyuşturucu ve internet bağımlılığı masaya yatırılacak. Balıklı Rum Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kalyoncu, toplum geleceği açısından büyük önem taşıyan kongre öncesi çarpıcı açıklamalarda bulundu:

YALNIZLIK ALKOLE İTİYOR

Dünyada her 100 kişiden 13'ünün alkol sorunu var. Türkiye'de ise alkol bağımlısı kadınların sayısı ise her gün artıyor. Her 10 alkol bağımlısının 2'si kadın. Bunlar arasında ev hanımlarının sayısı da günden güne artıyor. Yalnızlık çeken ev kadınlarından bazıları alkole düşkün olabiliyor. Bazen yalnızlığını geçirmek için alkol ve interneti bir arada kullanabiliyor. Kadınlarda alkol bağımlılığını etkileyen en önemli etkenler, genetik geçiş ve çevresel şartlar. Alkol bağımlılığı genetik özellik taşır ve genelde babadan oğula geçer. Bu yatkınlık kadında da olabilir. n Günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte ev kadınları daha fazla yalnızlaşıyor. Çok fazla boş zamanı olan kadın, bir de yatkınlığı varsa alkole ve iyi vakit geçirmesini sağlayan internete yöneliyor.

UYUŞTURUCU GERÇEĞİ

Kadın bağımlılar bu durumdan erkeklerden daha fazla utandığı için tedaviye kolay yanaşmıyor. Ülkemizde uyuşturucuya başlama yaşı 14'e kadar düştü. 1990'da okullarda yapılan araştırmada uyuşturucu kullanım oranı yüzde 5’ti. Günümüzde bu oran yüzde 10'a ulaştı.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI SORUNU

Günümüzün en önemli problemlerinden biri de internet bağımlılığı. Ev kadınları, pasif durumdaki memurlar ve öğrencilerde internet kullanımı inanılmaz derecede arttı. Günde 8-10 saat bilgisayar başında oturanlar var. Sosyal iletişim ağı düşük olan çocuklarda internet bağımlılığı riski artıyor. Çocuklara interneti kısıtlamayın. Sınırlı bir zaman ayırmalarını sağlayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious