Bağımlılar öfkelerine yenik düşüyor

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

"Alkol ve Madde Bağımlılarında Öfke ve Kişilerarası İlişki" konulu araştırmada, alkol ve madde bağımlısı kişilerin öfke seviyelerinin yüksek olduğunu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı ve Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı işbirliğiyle yapılan "Alkol ve Madde Bağımlılarında Öfke İfadesi ve Kişilerarası İlişki Tarzı" konulu araştırma, alkol ve madde bağımlısı kişilerin öfke seviyelerinin yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın, EÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Bağımlılık Servisi'nde yatan ve bağımlılık polikliniğine başvuran 50 hasta üzerinde yapıldığını açıklayan Hemşirelik Yüksekokulu Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Esra Engin, "Gelir getiren bir işi olan hastaların devamlı öfke seviyesi anlamlı şekilde düşüktür. Alkol ve madde bağımlılığı yaşayan bireylerse öfkeleriyle başedememektedir." dedi.

Engin, "Bağımlı birey için yönetilemeyen öfke, ayık kalmayı tehdit eden önemli bir faktördür. Bağımlılık problemi olan bireyler, yaşamında karşılaştığı güçlükler ve engellenmeler sebebiyle öfke yaşar, bu problemleriyle başedemedikleri durumlarda alkol ve uyuşturucu madde kullanır. Alkol ve madde kullanan bireyler, genellikle öfkelerini ya içine atar ya da agresif bir tutumla dışa vurur. Öfkeyi kontrol edememe ve girişken olamama sebebiyle de kişiler arası ilişkilerinde bozulma yaşayarak yalnız kalabilirler. İlişkilerde problem ve bu sebeple yalnızlık ve suçluluk yaşama, ayıklığı tehdit edebilecek diğer faktörler arasında yer almaktadır." diye konuştu. Alkol ve madde bağımlısı bireylerde bağımlılık problemiyle birlikte birtakım kişilik bozukluklarının da görüldüğünü kaydeden Engin, "Madde ve alkol bağımlılığı olan bireyler, öfke duygusunu daha yoğun yaşamaktadır. Bağımlı kişiler, gerek aile gerekse özel ve iş hayatlarında karşılaştığı zorluklar sebebiyle iletişim problemleri de yaşamaktadır." şeklinde konuştu.

Bağımlı bireylerin yaşının artmasıyla beklentilerinin de azaldığını kaydeden Engin, "Yaşın artmasıyla iyi ilişkiler kurmak ve öfkeyi kontrol edebilmek daha kolaylaşmaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious