Bağımlılara sürücü belgesi yok!

Bağımlılara sürücü belgesi yok!.29236
  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

İsmail Çalışkan, uyuşturucu, alkol bağımlılığı olanlar ve alkollü araç kullanmaktan vazgeçemeyenlere sürücü belgesi verilmeyeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde haftalık basını bilgilendirme toplantısı düzenleyen Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanan ve sürücü sağlık şartlarında değişiklik yapan yönetmelik hakkında bilgi verdi. İsmail Çalışkan, yönetmelikle yapılan değişikliklerle, renk körlüğü olanlar, tek gözü olan yada tek gözüyle görenlerin belirli koşulları taşımaları halinde sürücü belgesi alabileceklerini ifade etti.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile, renk körlerinin herhangi bir şart aranmadan, tek gözü olan veya tek gözüyle görenlerin de belirli koşullarda sürücü belgesi sahibi olabileceklerini dile getiren Çalışkan, "İşitme cihazı kullananlar, (A1), (A2), (C), (D), (E) ve (G) sınıfı sürücü belgeleri alamayacaklar. İşitme cihazı kullandıkları halde (B) sınıfı sürücü belgesi alanlar, ticari araç kullanamayacaklar. Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere (H) sınıfı sürücü belgesi verilebilecek. Ayrıca ortopedik sorunu olanlara, ortopedi ve travmatoloji ya da fizik tedavi rehabilitasyon uzmanıın raporu ile (H) sınıfı sürücü belgesi verilebilecek" şeklinde konuştu.

Alkol bağımlılığı olanlar veya alkollü araç kullanmaktan vazgeçemeyenlere sürücü belgesi verilmeyeceğini ifade eden Çalışkan, geçmişte alkol bağımlılığı olanların, belirli bir dönem alkol almadıklarını kanıtlamaları durumunda, bağımlılık konusunda uzman hekimin fikri ve düzenli tıbbi kontrollerle (B) sınıfı sürücü belgesi verilebileceğini söyledi. Çalışkan, uyuştucu madde bağımlığı olanlar veya bağımlı olmasa da düzenli kullananlara sürücü belgesi verilmeyeceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious