Bağımlılık doğuyu esir almış

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

AMATEM Şefi Doç. Dr. Nesrin Dilbaz,Antep’te 60 yaşında eroine başlamış insanlar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dilbaz, "Antep’te 60 yaşında eroine başlamış insanlar, oğulları ile birlikte tedavi için merkeze başvuruyor. Bu tıp literatürünü alt üst eden bir durum" diye konuştu. Bu bölgelerde eroinin sosyal kabul gördüğünü vurgulayan Dilbaz, "Başlama nedenleri ise arkadaşından denemiş, sonra hoşuna gitmiş olmaları" dedi.

AMATEM Şefi Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, CİHAN’a eroin- uyuşturucu bağımlılığı hakkında açıklamalarda bulundu. Merkeze eroin bağımlılığı ile müracaat edenlerin yüzde 85’inin doğu bölgelerinden geldiğini vurgulayan Dilbaz, "Türkiye’de; Gaziantep, Kilis ve Van eroin bağımlılığının en fazla olduğu bölgeler. Burada, bu şehirlerin eroin ticaretinin güzergahı olmasının da büyük etkisi var" diye konuştu.

Eroine başlama yaşının genelde 20’li yaşlar olduğunu kaydeden Dilbaz, bu bölgelerde başlama yaşının 60’a kadar çıktığına dikkat çekti. Dilbaz, "Antep’den 60 yaşında eroine başlamış insanlar, 30 yaşındaki oğulları ile birlikte tedavi için merkezimize başvuruyor. Başlama nedenleri ise sorulduğunda, arkadaşından denemiş ve hoşuna gitmiş olduğunu görüyoruz. Bu durum gerçekten tıp literatürünü alt üst ediyor" dedi.

Büyük şehirlerde eroin ve esrarla ilk tanışmanın çoğunlukla okul ya da kafe- barlarda gerçekleştiğini vurgulayan Dilbaz, şöyle devam etti: "Bahsettiğimiz bölgelerde ise durum daha farklı. Buradakiler, okuldan değil, sokaktan, esnaftan buluyorlar. Özellikle Gaziantep, Kilis ve Van’da eroin sosyal kabul görmüş. Gündelik yaşamın bir parçası haline gelmiş. Bu bölgedeki insanları bekleyen bir diğer tehlike, bağımlılar damardan kullandıkları için HEBATİT ve AIDS gibi bulaşıcı hastalıklar. "

Türkiye’de Samsun, Elazığ, Adana, İstanbul, Ankara ve Denizli’de alkol ve madde bağımlılığı merkezleri bulunduğunu dile getiren Dilbaz, özellikle Doğu ilerinde de bir merkezin bulunması gerektiğini vurguladı. Dilbaz, Sağlık Bakanlığı’nda bu yönde çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

EROİNİ ENJEKSİYON YOLUYLA KULLANANLARIN DAMARLARI İFLAS EDİYOR

Eroin, haşhaş bitkisinin kurutulmuş sıvısından elde ediliyor. Beyazdan koyu kahveye kadar değişen renklerde ve yapışkandan katran benzeri maddeye kadar değişen kıvamlarda olabiliyor. Enjeksiyon yoluyla, sigara gibi içilerek veya solunum yoluyla kullanılabilir.

Enjeksiyon yoluyla kullanılırsa eroin öfori benzeri duygular yaratıyor. Bunu takiben baş dönmesi, bulantı, mide krampları, kusma görülebiliyor. Kullanan kişiler yeniden iyi hissetmek için eroin kullanma ihtiyacı hissediyor. Uzun dönem kullanımda eroin vücudu istila ediyor. Kronik kabızlık, cilt kuruluğu, solunum problemleri, damarlarda zedelenmeye neden oluyor. Eroini enjeksiyon yoluyla kullananların genellikle damarları iflas ediyor, özellikle ortak enjektör kullananlarda HIV, bakteriyel endokardit (kalbin iç duvarının iltihabı), hepatit B,C gibi öldürücü enfeksiyon riski oluşuyor.

Yüksek düzeyde bağımlılık yapıcı ve aynı oranda ölümcül olan doz aşımı gelişebilen bir madde olan eroinin yoksunluk belirtileri yoğun olarak yaşanıyor. Bu durumda; bulantı, kusma, kas ağrıları, terleme, burun akıntısı, göz yaşarması gibi belirtiler gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious