Bağımlılık 'bir kere'yle başlar

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Madde alışkanlığı 'Ben bağlı olmam, bir kereden ne çıkar' anlayışıyla başlıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zararlı alışkanlıklara ve madde bağımlılığı konusunda herkesin bağımlı olabileceğini belirten Çocuk Polisi şu uyarıda bulundu: "Bağımlıların büyük çoğunluğu maddeyi kontrol edebileceği inancı ile kullanmaya başlar. Hiçbir zaman bağımlı olabileceğini düşünmez. Amaç ara sıra kullanmaktır. Ancak sonuçta kişi bağımlı hale gelir. Çünkü bağımlılık uyuşturucu kullanımının kaçınılmaz sonucudur. Madde kullanımı bedende zamanla biyolojik değişikliklere yol açar. Madde kullanıldığı sürece bundan kaçınmak olanaksızdır."


BİR KERE KULLANMAKTAN BİRŞEY ÇIKMAZ DEMEYİN


Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte velileri madde bağımlılğı konusunda uyaran Bursa Emniyet Müdürülğü Çocuk Şube Müdürlüğü, zararlı alışkanlıkların ve madde bağımlığının nasıl başladığını açıkladı. Madde bağımlılğının 'Ben kontrol edebilirim, ara sıra kullanmakla birşey olmaz, herkes kullanıyor, birşey olmuyor' gibi düşüncelerle başladığına dikkat çekilen açıklamada, "Bu tür düşüncelerle madde kullanmaya ilk adım atılmaktadır. Birçok kişi hala kontrol edebileceği inancını taşırken bağımlı hale gelmiştir. Bağımlı olanların bir kısmı ise hala kontrol edebileceğine inanmaktadır. Kişi uzun süre bağımlı olduğunun farkına varmaz. Vardığında ise çok geçtir. 'Benim iradem güçlüdür.' Bu durumun irade güçlüğü ya da zayıflığı ile bir ilişkisi yoktur. Kişilik patolojileri kimi zaman madde kullanımına neden olabilmektedir. Ancak böyle bir sorunu olmayanlarda bağımlı olabilmektedir. 'Bir kere kullanmaktan bir şey çıkmaz'. Kokain gibi bazı maddeler ilk kullanımdan sonra bile bağımlılık oluşturabilir. Bağımlılık yapan maddelerin psikolojik etkileri çok yoğundur. Bu nedenle bir kez kullanımında bile bağımlılık riski vardır. Bir kere kullanıldıktan sonra uyuşturucu maddenin ikinci kez kullanılması daha kolay olur, çünkü kişinin korkusu kalkmıştır ve maddeyi nereden bulabileceğini bilmektedir .'Ara sıra kullanmakla birşey olmaz.' Bağımlılık genelde kişilerde ara sıra kullanmak niyetiyle başlar. Ancak daha sonra bağımlı hale gelinir. Aralıklı uzun süre kullanım da bireyde ruhsal ve kimyasal değişikliklere neden olur. 'Herkes kullanıyor ve bir şey olmuyor.' Bu düşünce kişinin kendisine yandaş arama çabasından kaynaklanır. Unutulmamalıdır ki madde kullanmayan kişilerde mutlu ve üretken yaşayanların oranı madde kullananlara göre çok daha fazladır. 'Sadece zayıf bireyler bağımlı olur.' Madde kullanan kişiler belli bir süreç içinde zayıf insanlar haline gelir. Kimse bağımlı olmak amacıyla uyuşturucu kullanmaya başlamaz. Bu nedenle bağımlıları zayıf, tehlikeli insanlar olarak nitelemek yanlıştır." ifadeleri yer aldı

ESRAR, SİGARA VE ALKOLDEN DAHA TEHLİKELİDİR


Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, esrarın sigara ve alkolden daha tehlikeli olduğu vurgulanırken, esrarın tehlikeli bir uyuşturucu madde olduğunun unutulmaması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Alındıktan sonra bedende yağ dokusunda birikir (özellikle beyin ve üreme organlarında) ve bu nedenle zararlı etkileri daha yüksektir. Bellekte kayıp, öğrenme bozukluğu, solunum sistemi bozukluklarına neden olabilir. Esrar sigaradan daha yüksek oranda kanser yapıcı madde içermektedir. Hangi nedenle olursa olsun eğer kişi kendine zarar veren bir davranış içinde ise bunun sorumlusu kendisidir. Bunun istisnası maddenin kişiye zorla verilmesidir. Anne baba ya da toplumu suçlamak kişinin kendine karşı sorumluluğunu almayı öğrenememiş olmasından başka bir şeyi ifade etmez. 'Uyuşturucu sadece kullanan kişiye zarar verir.' Aile üyesinin durumundan etkilenir, bireyin üretkenliği ortadan kalkar, sağlık harcamaları artar, istenmeyen kazalar, madde bulmak için suç işleme, diğer insanlara uyuşturucu kullanımında örnek olma gibi olumsuz sonuçlarda gerçekleşebilir."

Cezasını çektikten sonra çıkan kişinin tedavi olmadıysa tekrar madde kullanmaya başlayabileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu nedenle ancak tedavi ve rehabilitasyondan sonra kişi iyileşebilir ve madde kullanmayı bırakabilir. Kişinin uyuşturucu kullanmaması, onun uyuşturucu ticaretinden zarar görmediği anlamına gelmez. Çünkü tüm ülkelerde ve ülkemizde uyuşturucudan sağlanan para yasal olmadığı için tekrar yasal olmayan alanlarda değerlendirilmekte örneğin silah ticaretinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda ticareti kârlı bir iş olduğu için terör grupları tarafından yürütülmekte ve ülkeye verilen zarar daha da artabilmektedir. Kara paranın bilinen en önemli kaynağı ve gücü bağımlılık yapan maddelerin ticaretidir. Paranın aklanması gibi ekonomik manipülasyonlar devlet ekonomisini ciddi bir biçimde tehdit etmekte Türkiye gibi gerekli finansal önlemleri henüz yasallaşmamış ülkelerde yatırımlar açısından ciddi bir girdi payı oluşturabilmektedir. Bunun anlamı örgütlü suç unsurlarının yasal nitelikli ekonomik bir güç haline dönüşmesidir. Bu tür durumlar toplumdaki tüm duyarlı dengeleri sarsabilir. Tedavisi çok zordur ancak, bu tedavi edilemeyecekleri anlamına gelmez. Kişi tedavi olmaya ve bırakmaya niyetli ise o zaman başarı oranı yüksektir."

Tedavinin mutlaka konunun uzmanları tarafından yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, "Sokaklarda uyuşturucu bulunursa doğal olarak bağımlı sayısı artar. Kolay bulunabilirlik kullanım oranını arttırabilir. Ancak yasaklanması da uyuşturucuya olan merakı arttırır. Bir uyuşturucu maddenin kolay elde edilmemesinin yanında insanların bu konuda bilgilenmesi ve uyuşturucuya karşıt bir tutum geliştirmiş olması çok önemlidir. Aranmayan, modası geçmiş, hiçbir merak uyandırmayan bir olgu haline gelmesi uyuşturucu talep ve arzını etkileyecektir. Nedeni ne olursa olsun zararlı alışkanlıklar edinmek size hiçbir yarar sağlamadığı gibi ileri ki hayatınızda telafi edilemeyen sorunlarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmamak tamamen sizin elinizde." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious