Bağımsız aday kuralları

Bağımsız aday kuralları.11121
  • Giriş : 21.05.2007 / 01:36:00

YSK, Bağımsız adayların başvuru sırasında uyması gereken usulleri belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek seçim Kurulu (YSK), 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimlerine bağımsız katılacak adayların başvuru sırasında uyması zorunlu usulleri belirledi. Bağımsız adaylar, emanet miktarı olarak 446 YTL 36 YKr yatıracak.


YSK'nın seçimlerde bağımsız adayların başvurularında uyulması zorunlu usuller ile yatıracakları teminat miktarına ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.


Kararda, seçime bağımsız olarak katılmak isteyenlerin, 4 Haziran Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna bir dilekçe ile başvurmaları gerektiği belirtildi.


Seçimlere bağımsız katılacak adayların, 446 YTL 36 YKr'yi ilgili mal sandığına emaneten yatırdıklarına dair makbuzun yanı sıra, öğrenim diploması, nüfus kağıdı örneği, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösterir resmi nitelikteki belge, adli sicil ile arşiv kaydını başvuru belgelerine eklemelerinin zorunlu olduğu kaydedildi.


Kararda, adli sicil kaydında sabıkası bulunan adaylardan, taksirli suçlar hariç 1 yıl veya daha fazla hapis veya ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanların, kesinleşmiş cezaların infazından sonra memnu hakların iadesi kararları almaları ve kararın kesinleşme şerhinin başvuru belgelerine eklenmesi gerektiği belirtildi.


Taksirli suçlar hariç, 1 yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olupta cezası ertelenmiş olanların tecilli mahkumiyet kararlarının kesinleşme şerhli birer örneğini başvuru belgeleri arasına eklemesi gerektiği ifade edildi.


Adaylardan, taksirli suçlar hariç 1 yıl veya daha fazla veya 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununda belirtilen suçlardan kesinleşmiş hapis cezası bulunanların, bu cezalarını infaz ettiklerini veya infaz etmiş sayıldıklarına ilişkin belgeyi de başvuru belgeleriyle birlikte vermeleri gerektiği kaydedildi.
Bağımsız milletvekili adaylarının adaylıktan vazgeçmeleri nedeniyle emaneten yatırdıkları paraların geri verilebilmesi için vazgeçmenin en son 20 Haziran 2007 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar yapılabileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious