Bağımsız adayların özgeçmişleri

  • Giriş : 23.07.2007 / 08:46:00

İşte 5 bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz, Ahmet Türk, Akın Birdal, Aysel Tuğluk ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun özgeçmişleri:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AHMET MESUT YILMAZ

RİZE Bağımsız Milletvekili Adayı

İstanbul Erkek Lisesi’ni bitiren Mesut YILMAZ, 1971 Yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1972-1974 yılları arasında Almanya’nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans öğrenimini yaptı. 1983 yılının Mayıs ayında kurulan Anavatan Partisi’nin Kurucu Üyesi ve Genel Başkan yardımcısı olan Mesut YILMAZ, aynı yıl Kasım ayında yapılan Genel Seçimde Rize Milletvekili seçildi. YILMAZ, Birinci ÖZAL Hükümetinde enformasyondan sorumlu Devlet Bakanlığına atandı ve Hükümet sözcülüğü yaptı. 1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanı olan Mesut YILMAZ, ikinci ÖZAL Hükümetinde Dışişleri Bakanlığına atandı. Mesut YILMAZ, Yıldırım Akbulut Hükümetinde de üstlendiği bu görevden 20 Şubat 1990’da istifa etti. 15 Haziran 1991 tarihinde yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresinde Genel Başkanlığa seçilen YILMAZ tarafından kurulan hükümet, 5 Temmuz 1991 günü T.B.M.M. Genel Kurulunda güvenoyu aldı. 20 Ekim 1991 günü yapılan genel seçimlerden sonra Ana Muhalefet Partisi Lideri olarak çalışmalarını sürdüren YILMAZ 24 Aralık 1995 günü yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi tarafından oluşturulan 53.Hükümetin Başbakanı olarak görev yaptı. 20 Haziran 1997 tarihinde 55.Hükümeti kurmakla görevlendirildi. 55. T.C. Hükümeti 12 Temmuz 1997 günü T.B.M.M. Genel Kurulu'nda güvenoyu aldı. 17 Ocak 1999 tarihinde T.C. Başbakanlığı görevinden ayrılan YILMAZ, 18 Nisan 1999 günü yapılan Genel Seçimlerden sonra kurulan 57. Hükümette 13 Temmuz 2000 tarihinden 3 Kasım 2002 tarihine kadar Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 27 Kasım 2002 tarihinde Anavatan Partisi Genel Başkanlığından istifa etti. Almanca ve İngilizce bilen Mesut YILMAZ, evli ve iki çocuk babası.


AHMET TÜRK

MARDİN Bağımsız Milletvekili Adayı

Ahmet Türk, ortaöğretim mezunu. 1942 doğumlu. Serbest meslekle uğraşıyor. Evli.DTP'nin kurulmasından sonra, Aysel Tuğluk ile birlikte partinin genel başkanlığına seçildi. Böylece, Aysel Tuğluk ile birlikte, Türkiye'de eşbaşkanlık sistemini ilk uygulayan parti genel başkanı olmuştur. Haziran ayında yapılan DTP kongresinde eşbaşkanlık sisteminin kaldırılması üzerine, partinin tek genel başkanı olarak yeniden seçildi. Şubat 2007 tarihinde yapılan kongrede, yeniden partinin genel başkanlığına seçildi.


AKIN BİRDAL

DİYARBAKIR Bağımsız Milletvekili Adayı

1948 yılında Niğde’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Niğde’de tamamladı. 1966 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirerek, 1970 yılında Ziraat Mühendisi oldu. Öğrencilik yıllarında Niğde Gençlik Derneği Başkanlığı yaptı. Ziraat Fakültesi Talebe Cemiyeti’nde görev aldı. 1973 yılında Gazi Üniversitesi’nde İşletme Mastırı yapan Birdal, o yıllarda Ziraat Mühendisleri Birliği ile TMMOB Ziraat Odası Merkez Yürütme Kurullarında görev yaptı. 1977 yılında kır yoksullarının ekonomik, demokratik mücadele örgütü KÖY-KOOP’un Niğde Birlik Başkanlığını yaptı. Aynı zamanda KÖY-KOOP’un merkez yönetim kurulunda olup, eğitim, Örgütlenme, Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı görevini yürüttü. 1977-1980 yılları arasında Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yapan Birdal, o dönemde Gazi Üniversitesi Kooperatifçilik Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak bulundu. 1980 askeri darbesiyle, KÖY-KOOP yöneticileriyle Mamak Askeri Cezaevi’nde bir yıl tutuklu kaldı. Cezaevi sonrasında 3 yıl ticaretle uğraşan Birdal, 1984 yılında yargılandığı tüm davalardan beraat etmesiyle peyzaj mimarlığı alanında çalışmaya başladı. 1986 yılında İHD’nin kuruluş çalışmalarına katılan Birdal, 1992 yılına kadar derneğin genel sekreterliğini üstlendi. 1992 yılında dernek genel başkanı oldu. 1997 yılında, Uluslararası İnsan hakları Dernekleri Federasyonu’nda başkan yardımcılığına seçilip, bu görevi üst üste üç dönem 2007 yılına kadar sürdürdü. 1995-1996 1 Eylül Dünya Barış Günleri’nde Mersin ve Ankara’da yaptığı konuşmalardan ötürü 2 yıl hapis cezasına çarptırılıp, 1999 ve 2000 yıllarında hapse girdi. Bu mahkümiyetlerden ötürü İçişleri Bakanlığı’nın uyarısıyla İHD Genel Başkanlığı’ndan ayrılmak zorunda kaldı. 1995 yılında yapılan genel seçimlerde, Emek-Barış ve Özgürlük blokunun Mersin Milletvekili Adayı olan Birdal, seçilebilecek oy olmasına karşın, yüzde 10 barajının aşılamaması nedeniyle yasama hakkını elde edemedi. Yine 2002 yılında Emek-Barış ve Demokrasi blokunun Mersin adayı olan Birdal, bu kez de TCK’nin 312. Maddesi’nden aldığı mahkümiyet nedeniyle YSK’ca milletvekili adaylığı veto edildi. 2002 yılında Sosyalist Demokrasi Partisi’nin (SDP) kuruluşunda yer alıp, partinin genel başkanlığına getirildi. 2 yıl bu görevi sürdüren Akın Birdal, İHD’nin ve SDP’nin onursal başkanıdır. Birdal’ın çok sayıda kooperatifçilik ve insan hakları üzerine çok sayıda inceleme-makaleleri yayınlandı. Birdal’ın günlük, anı, deneme ve öykülerden oluşan üç kitabı bulunmaktadır. Ayrıca Birdal’ın insan hakları alanında, ulusal ve uluslar arası alanda almış olduğu çok sayıda ödülü bulunmaktadır.


AYSEL TUĞLUK

DİYARBAKIR Bağımsız Milletvekili Adayı

1965 Elazığ doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamladı. 1985-1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde girdi. 1991 yılında serbest avukatlığa başladı. Meslek yaşamı boyunca, siyasi davalara girdi. İstanbul Yurtsever Kadınlar Derneği’nin kurucu üyeliğini yaptı. 1991-1992 yıllarında; HEP İstanbul Fatih İlçe yöneticiliği görevinde bulundu. 2001 yılında; Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Parti Meclisi görevini üstlendi. Aynı yıl içinde, Emek-Barış ve Demokrasi bloğunun DEHAP listesinden Siirt Milletvekili Adayı oldu. Ancak partisinin yüzde 10 seçim barajı engeli nedeniyle, seçilmesine rağmen Meclis’e giremedi. Toplumsal Hukuk Araştırmaları Vakfı’nda (TOHAV) iki dönem yöneticilik yaptı. Demokratik Toplum Hareketi çalışmalarında aktif görev aldı. Demokratik Toplum Partisi kurucusu ve Eş Genel Başkanlığı görevini, Bin Umut Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adaylığına kadar sürdürdü. Bekar.


MUHSİN YAZICIOĞLU

SİVAS Bağımsız Milletvekili Adayı

Muhsin Yazicioglu, 1954 yilinda Sivas'in Sarkisla ilçesi Elmali Köyü'nde bir çiftçi ailesinin oglu olarak doğdu. İlk ve orta ögrenimini Sarkisla'da yapti. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunu. 1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Dernegi'nin kurucu Genel Baskani oldu. 1980 yilina kadar MHP'de Genel Baskan Müsavirligi görevinde bulundu. 12 Eylül 1980'de yapilan askeri darbenin ardindan, MHP ve Ülkücü Kuruluslar Davasi sanigi olarak cezaevine konuldu. 5,5 yili hücrede olmak üzere 7,5 yil Mamak Cezaevi'nde kalan Muhsin YAZICIOGLU, 7,5 yil cezaevinde kaldigi bu davadan herhangi bir ceza almadı. 1987'de arkadaslari ile birlikte MÇP'de siyasete girdi. MÇP'de Genel Sekreter Yardimciligi görevinde bulundu. 1992 yili Temmuz ayinda, “içinde bulundugu partinin siyasi anlayisiyla uyusamadigi için” bir grup arkadasi ile birlikte MÇP'den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi kuruldu ve bu partinin Genel Baskanligina seçildi. 24 Aralik 1995'te yapilan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakindan 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28.02.1996 tarihinde ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü. 26 Nisan 1998'de yapilan 3. Büyük Kurultay'da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapilan 4. Büyük Kurultay'da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapilan 1. Olaganüstü Büyük Kurultay'da ve 20 Temmuz 2003 tarihinde yapilan 5. Olagan Büyük Kurultay'da tekrar BBP Genel Baskanligina seçildi. Halen bu görevi devam ettirmekte olan Muhsin YAZICIOGLU, evli ve iki çocuk babası.


Ayrıca Hakkari’den Sabahattin Suğracı ve Hetem İlke, Mardin’den Ahmet Türk ve Emine Ayna, Muş’tan Sırrı Sakık, İstanbul 3. Bölge’den Sebahat Tuncel ve 1. Bölge’den Mehmet Ufuk Uras, Şanlıurfa’dan İbrahim Binici, Van’dan Fatma Kurtulan, Şırnak’tan Hasip Kaplan ve Sevahir Bayındır, Bitlis’ten Mehmet Nezir Karabaş, Diyarbakır’dan Akın Birdal, Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş, Siirt’ten Osman Özçelik, Tunceli’den Kamer Genç ve Şerafettin Halis, Batman’dan Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız, Iğdır’dan Pervin Buldan bağımsız milletvekili olarak TBMM’ye giriyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious