Bağımsız milletvekili adaylığı revaçta

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Seçim yaklaşırken gözleri bağımsız adaylıkta.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM’ye, 3 Kasım 2002’de yapılan milletvekili seçimlerinde rekor sayıda bağımsız ismin girmesi, yaklaşan seçimlerde dikkatleri bağımsız adaylığa çevirdi.

Seçim sonrası Meclis dengelerini, dolayısıyla koalisyon hesaplarını etkilemesi beklenen bağımsız adaylar, ilk olarak DTP ile gündeme geldi.
DTP’nin yüzde 10’luk ülke baraj engelini aşmak için bağımsız adaylarla seçime gireceği beklenirken, buna ilişkin somut ifadeler ise 1. Olağanüstü Kongre’de dile getirildi.
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, “bağımsız adaylarla da olsa parlamentoyu hedefleyecekleriniö dile getirdi. Bu cephede, seçime bağımsız adaylarla girilmesi halinde TBMM’ye 35-45 arasında milletvekili taşınması beklentisi hakim.
Bağımsız adaylık son olarak DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile de görüşen eski Başbakan Mesut Yılmaz için ortaya atıldı. Yüce Divan sonrası merkezde bütünleşme için yola çıkan Yılmaz, Rize’den bağımsız milletvekili adayı olacağına ilişkin iddialara “Olay tamamen benim dışımda, yakıştırmalar varö demekle yetindi.
Öte yandan ünlü türkücü İbrahim Tatlıses de sürpriz bir çıkışla memleketi Şanlıurfa’dan bağımsız milletvekili adayı olacağını dile getirdi.
Siyasette bütünleşme ve ittifaklar başta olmak üzere gelişmeleri gözleyen isimler de mevcut. Bunlardan biri ise DYP içinde Genel Başkan Mehmet Ağar’a karşı bayrak açan eski Ardahan Milletvekili Saffet Kaya. Ardahan’da etkin bir isim olan Kaya’nın duruma göre bağımsız aday olabileceği iddialar arasında.
Ayrıca, siyasetin renkli isimlerinden DYP’li eski TBMM Başkanvekili Kamer Genç’in de Tunceli’den bağımsız adaylığı gelişmelere göre düşünebileceği iddialar arasında.
Siyasette "müslüman sol" olarak algılanan bir hareket başlatan eski CHP’li Ertuğrul Günay’ın Ordu’dan, eski FP’li Mehmet Bekaroğlu’nun da Rize’den bağımsız adaylık için ismi geçiyor. Bağımsız adaylık için adı geçen bir başka ise CHP eski Genel Sekreteri Adnan Keskin. Keskin’in memleketi Denizli’den bağımsız aday olabileceği de kulislerde dile getirilen iddialar arasında.
Seçim yaklaşırken bağımsız aday sayısının yaşanan gelişmelere paralel olarak genişleyebileceğine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious