Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, bu kez fena yakalandı

Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, bu kez fena yakalandı.10557
  • Giriş : 06.11.2007 / 08:41:00

Bağımsız Milletvekili Genç, AK Parti döneminde TBMM'ye alınan "akraba" personeli Meclis gündemine getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kamer Genç, yanıtı almakta gecikmedi: Sizin de oğlunuz çalışıyor.

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, bu kez gafil avlandı. Genç, Bülent Arınç"ın Meclis Başkanlığı sırasında akrabalarını işe aldığını ortaya çıkarmak için uğraşırken, kendi oğlu Seçkin Genç"in Meclis Kütüphanesi"nde çalıştığını deşifre etti. Plan Bütçe Komisyonu üyesi olmamasına rağmen Cumartesi günü TBMM Bütçesi görüşmelerine katılan Kamer Genç, Meclis Başkanı Köksal Toptan"a, “2002"de AKP iktidara geldikten sonra Meclis"e kaç tane personel alındı, bu personeller hangi imtihan usulüyle alındı? Bunların içinde de yine Manisa doğumlu, Rize doğumlu ve Siirt doğumlular var mıdır? Bu arada, Meclis eski Başkanı Bülent Arınç"ın yakın akrabaları da var mıdır, bunlara kadro verilmiş midir?” sorularının yanıtlanmasını istedi.

CEVABI ALDI, SES ÇIKARMADI

Genç"e yanıt veren Meclis Başkanı Toptan, “Arınç"ın yakınlarından işe alınan var mı? Bunu araştıracağım ama yani Sayın Arınç"ın buraya çok yakınını işe aldığına ihtimal vermiyorum. Zannetmiyorum” yanıtını verdi. Genç “İhtimal verin, verin” diye ısrar edince, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, söze girerek, “Sayın Genç"in de oğlu burada çalışıyor” dedi. Bunun üzerine Toptan, “Sizin oğlunuz da varmış, öyle diyorlar” deyince Genç"ten ses çıkmadı. Toptan, Arınç döneminde sadece yeğeni Burcu Arınç"ın işe alındığını söyledi. Genç"in, Arınç"ın bir yeğeni bir de kardeşi olduğu konusunda ısrar etmesi üzerine, Toptan, “İşte, Burcu Arınç, mimarmış, bu alınmış. Bunun dışında yok” yanıtını verdi. Meclis"te ücretlerin fazla olmasından dolayı herkesin tercih ettiğini belirten Toptan, şunları söyledi: “Aşağı yukarı İstanbul"la birlikte bizim personel sayımız 5 bin civarında. Bu 5 binin, öyle zannediyorum ki en az 4 bin tanesinin burada bir yakını var. Ya eskiden, geçmişte yahut da şimdi. Herkese de çok kolaylıkla dokunamıyorsunuz. Birine bir şey dediğiniz zaman, arkasından hemen önünüze birileri çıkıyor ve burada personelle ilgili çok rahat tasarruf etme imkanına sahip olamıyorsunuz. Norm kadro esası getirebilirsek, bunların hepsi düzelebilir.”

TOPTAN, VEKİLLERE DERT YANDI

Meclis çalışanlarına ilişkin sorulara yanıt veren Toptan, “Buradaki herkes durumundan şikayetçi, ama buraya gelmek için de herkes birilerini bulup baskılar yapıyor. Bana, şu ana kadar milletvekili arkadaşlarımızdan gelen talep sayısı zannediyorum 400"ü buldu ve bunların hemen hemen tamamı da ne olursa olsun, yani deyim yerindeyse buraya kapağı attıktan sonra başka yollar da zorlanmaya, denenmeye başlıyor” uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious