Bağımsız sendika üyeleri meydanlara iniyor

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, yarın Bağımsız Büro Çalışanları Sendikası (BÇS) ile birlikte geniş katılımlı bir eylem yapacaklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genel Başkan Gürkan Avcı yaptığı yazılı açıklamada, yarın saat 12:00 de, Ankara'da Celal Bayar Bulvarından başlayarak Abdi İpekçi Parkında son bulacak olan ve 2 bin dolayında katılımcıyla düzenlenecek olan eylemin konusunun, ihtiyaç fazlası personel oldukları gerekçesiyle Ziraat, Halk ve Emlak bankalarından eğitim işkoluna bağlı kamu kuruluşları başta olmak üzere farklı kurumlara gönderilen 16 bin kamu çalışanının yıllardır gasp edilen haklarını savunmak amaçlı olacağını kaydetti.

Avcı, 3 bankanın 3 yıl içinde özelleştirilmesi için yasa çıkarıldığını, bu sürenin bu ay dolduğunu, bu süre içinde 18 bin banka çalışanın emekli edildiğini, 16 bin kişinin ise ihtiyaç fazlası personel oldukları gerekçesiyle başka kamu kurumlarına gönderildiklerini ileri sürerek, "16 bin çalışanın, 18 bin emeklinin suçu neydi? Ne yaptılar da kapının önüne konuldular? Bu arkadaşlar ihtiyaç fazlası diye bankalardan kovulurken, bir yandan da 'arka bahçeden' 3 bin Pamukbank personeli bu bankalara aktarıldı. Danıştay kararı ile dönen çalışanlar ise yeniden geri gönderildi. Kısacası 16 bin banka çalışanı arkadaşımız çifte standardın kurbanı oldu. Halbu ki yüzde 55'i özelleştirilen Telekom'un 10 bin çalışanı kamu personeli olarak çalışmaya devam ettirilirken, Kamu bankaları çalışanlarına bu haksızlık reva görüldü. Artık bu komediye son verilmeli. Kamu bankalarındaki çalışanların haklarını 'çar çur' eden hükümeti protesto etmek ve bu arkadaşlarımıza destek vermek için eylem yapacağız" dedi.

Avcı, yasa dışı pankartların açıldığı, bölücü sloganların atıldığı, kamu düzenini zaafa uğratan ve polisle çatışılan manzaraların çokça yaşandığı alışıldık eylem ve miting görüntülerinin aksine, kamuoyuna da mesaj vermek açısından, üyelerin eyleme iş kıyafetiyle katılacaklarını söyledi. Eylemde yalnızca Türk bayrakları ve sendika flamalarına izin verileceğini ifade eden Avcı, hiçbir yasadışı örgüt ve bölücü grupların sızmasına müsaade edilmeyeceğini belirtti. Avcı, açıklamasını, "Umarım bazı sendikalar bizi örnek alır, nasıl eylem yapılacağını öğrenir" diyerek tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious