Bağımsız sinemanın dahi çocuğu

Bağımsız sinemanın dahi çocuğu.12330
  • Giriş : 18.05.2008 / 10:00:00
  • Güncelleme : 18.05.2008 / 23:45:14

Sıradan olayları ele alıp farkedilmeyeni ortaya çıkaran yönetmen; Tarantino...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"İzlediğiniz filmde sürekli oluk oluk kan akıyorsa… Hikayede anlaşılmaz şekilde geri dönüşler yaşanıyorsa… İyi adamdan çok kötü adamlar kahramanlaştırılıyorsa… Küfürün haddi hesabı yoksa… İzlediğiniz bir Quentin Tarantino filmi olabilir."

HABER AKTÜEL- Haber Aktüel editörü Erhan Özgenç'in Selçuk İletişim Gazetesi'nde yayınlanan 'Bağımsız Sinemanın Dahi Çocuğu' haberi...

QUENTİN TARANTİNO

1992 yılında Rezervuar Köpekleri adlı kara filmle yönetmenliğe adım atıp sinema sektörüne giren Tarantino, bugün ABD yapımı filmlerin izlendiği her ülkede kendine has hayran kitlesi oluşturmuş durumda. Quentin Tarantino 1963 yılında Amerika’da dünyaya geldi. Annesinin ikinci evliliğinin ardında üvey babasıyla çok iyi diyalog kuran Quentin, lise yıllarında oyunculuk öğrenmek için eğitimini yarım bırakarak James Best tiyatro grubuna katıldı.Uzun yıllar video dükkanlarında çalıştı ve bu sayede binlerce film izleme fırsatı buldu. Daha çok Hong Kong tarzı karate filmleri ve B tipi filmleri izleyen Tarantino’nun sinemaya ilgi duyması da kaçınılmazdı. Zamanla tiyatro ve sinema dünyasında önemli kişilerle ilişkiler kuran Tarantino, 1992 yılında kendisini şöhrete kavuşturacak filmi çekti(Rezervuar Köpekleri). Filmin senaryosunu okuyan ve filmde önemli bir karaktere (Bay Beyaz) hayat veren Harvey Keitel, Rezervuar Köpekleri’nin yapımcılığını da üstlendi. Ayrıca Tarantino senaryosunu yazıp yönettiği ilk filminde kendisi de rol aldı (Bay Kahverengi). Rezervuar Köpekleri filminin başarısının ardından videocuda çalıştığı yıllarda yazdığı senaryolar da yapımcıların dikkatini çekti. O yıllarda yazdığı Katil Doğanlar (Natural Born Killers) usta yönetmen Oliver Stone tarafından film haline getirildi. Büyük şirketlerden teklifler alan Tarantino yine kendi yolunu çizdi ve Ucuz Roman filmi için kolları sıvadı. Modern hayata ve pop kültürüne çok sert eleştiri getiren ve mükemmel bir kurgu ile geri dönüşler yaşatan senaryosuyla izleyiciyi büyüleyen film eleştirmenlerden tam not aldı. Tarantino, Ucuz Roman’da 3 farklı hikayeyi ayrı ayrı filmler olarak ele almak yerine birbirleriyle bağlantılı halde seyirciye sundu.


Yönetmenin ilk filmi Rezervuar Köpekleri kült filmler listesinde üst sıralarda bulunuyor...ŞİDDETE HER DAİM PRİM VEREN YÖNETMEN

Tarantino senaryosunu yazdığı ya da yönettiği sinema filmleri dışında bazı televizyon dizilerinde de konuk yönetmen olarak görev aldı. Tarantino’nun adı 1994’teki Ucur Roman filminin ardından artık marka olmuştu. Kendine has üslubu, şiddete verdiği prim, farklı filmlerdeki karakterlerin ortak noktaları, en korkunç sahnelerde bile seyirciyi güldürebilen kara mizahı… Tarantino’nun meslektaşlarından en büyük farkı diğer yönetmenler gibi aşırı uçlarda olmaya çalışmayıp, daha çok hayatın içinden olan ancak fark edilmeyen, satır aralarındakileri görmesidir.

Tarantino filmlerini sıradan aksiyon, suç filmlerinden ayıran bazı özellikler mevcuttur. Usta yönetmen filmlerinden asla marka reklamı yapmaz. Hatta marka isminin görünmesi gereken sahnelerde ya piyasadan kalkmış bir ürün ismi ya da uydurma bir isim kullanılır. Ucuz Roman’da boksör Butch’un barda satın aldığı Red Apple isimli sigara gibi. Geriye dönüşler (Flashback) sık sık kullanılır ki bu filmin sonuna kadar izlemeden senaryonun gidişatı hakkında yorum yapmanızı engeller. Tuvalet, sigara, valiz, silahlar gibi materyaller hemen her filminde belli oranda kullanılır. Tarantino’nun filmlerinde kullandığı bu ayrıntılar adeta prensip gibidir nadiren değişiklik olur. Örneğin Tarantino’nun yönettiği filmlerde başrol ya da yardımcı roldeki kişiler sigara içer. Sadece Kill Bill’deki The Bride istisnadır… Dahi yönetmen, sinema yolculuğunda en son 2007 yılında Ölüm Geçirmez (Death Proof) isimli aksiyon korku filmini çekmişti.

ERHAN ÖZGENÇ-SELÇUK İLETİŞİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious