'Bağımsızlık Kürtlerin doğal hakkı'

'Bağımsızlık Kürtlerin doğal hakkı'.11741
  • Giriş : 01.10.2008 / 13:17:00

Mesut Barzani, Selahaddin kentinde düzenlediği bir toplantıda, 'Bağımsızlık Kürtlerin doğal hakkıdır' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, dün sabah Kuzey Irak'taki medya kurumlarının temsilcileriyle bir araya geldi ve bir süredir bölge meclisinde tartışılan basın yasası ile ilgili soruları yanıtladı. Barzani, toplantıda, “Bağımsızlık talebi Kürt halkının en doğal hakkıdır.” dedi ve bağımsızlığın suç olmadığını söyledi.

Barzani, toplantı sonrası yaptığı basın toplantısında; ancak bağımsızlık hedefine ulaşmak için kan dökülme yoluna gidilmemesi gerektiğine dikkati çekti.

Barzani, “Bizim şu anki sloganımız, demokratik, federal bir Irak'ın kurulmasıdır. Diğer parçalardaki Kürt kardeşlerimizin görüşleri ile haklarının yanındayız. Ancak savaşla, kan dökmekle veya şiddetle sorunların çözülme dönemi geride kalmıştır. Kürt kardeşlerimize her zaman, 'Sorunlarınızı sabırla ve diyalogla çözmeye çalışın' önerisinde bulunduk” dedi.

'ÖNEMLİ OLAN DOĞRU ZAMANDA DOĞRU KARAR VERMEK'

“Kürtler korktukları için bağımsızlık ilan etmiyor” yönündeki iddiaları reddeden Barzani, “Her şeyin belli bir yeri ve zamanı vardır. Önemli olan doğru zamanda, doğru kararın verilmesidir. Bağımsızlıktan söz etmek ise suç değildir” diye konuştu.

Bağdat'ta hala yönetimin tek elde tutulmasını savunan siyasi çevrelerin olduğuna dikkat çeken Barzani, “Önemli olan anayasanın uygulanmasıdır. Bu anayasa gerek Irak, gerekse Kürt halkı için büyük bir kazanımdır. Anayasada bize tanınan ulusal haklardan taviz vermemiz ise kesinlikle söz konusu değildir. Irak'ın birlik ve bütünlüğünün korunması anayasanın yerine getirilmesine bağlıdır.” dedi.

Bölgesel yönetim, Kerkük'ün statüsünün belirlenmesi için anayasanın 140. maddesi uyarınca, bir an önce referanduma gidilmesini istiyor. Ancak referandum, geçtiğimiz günlerde, Irak Parlamentosu'nda varılan uzlaşma uyarınca, bir kez daha ertelenmişti.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*