Bağırsa da çağırsa da hesapları incelenecek!

Bağırsa da çağırsa da hesapları incelenecek!.10922
  • Giriş : 23.11.2007 / 13:07:00

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının 6 maddesi kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tasarının maddelerinin görüşmelerinde AK Partili milletvekilleri tarafından verilen önergelerle değişiklik yapıldı. CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, "Kanaltürk televizyonunun hesaplarının didik didik incelettiniz mi? Bu konuda sizin bilginiz var mı" diye sordu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Gelir Bütçesinin içinde çeşitli kalemler olduğunu, Maliye Bakanlığına, vergi mükellefleriyle ilgili hesapları inceleme yetkisi verildiğini anlattı. Unakıtan, "Vergi mükellefi olacaksın, 'Ben niye inceleniyorum' diye soracaksın. Böyle bir şey olmaz. Bakanlıkta 5 yılımı doldurdum. 'Bu incelensin, o incelenmesin" gibi bir şey yaparsanız, alt üst olur her şey. Bunun kaidesi var" dedi.

Her kurumun kendine göre yıllık program yaptığını, bunu sadece Bakan ın onayladığını kaydeden Bakan Unakıtan, şöyle konuştu.Onu mu incelemiş, bunu mu incelemiş, şöyle mi incelemiş) demez. İnceleme elemanına bırakın Bakanı, kendi kurul başkanı bile müdahale edemez. İnceleme elemanı, işlemin sonunda da kendi raporunu hazırlar, altına imzasını atar. Bu böyle gelmiştir, benden önce de böyle yapılmıştır, benden sonra da böyle yapılacak. Medya olduğu için biri çıkıyor başlıyor bağırmaya Olmaz. Başkaları, başka medyalar da inceleniyor.

Ondan ses yok, birinden çok fazla ses var.

Yani, 'Bağıracak' diye incelemeyecek miyiz? ister bağırsın, ister çağırsın vallahi ilgilendirmez. Neyse, inceleme yapılacak arkadaş...Ama nasıl yapılıyor emin olun detaylarını bilmiyorum. Bilgi alabilir miyim? Alabilirim ama binlerce inceleme yapılıyor. Buna nasıl bakayım? Buraları da bireysel, şahsi şeylerle uğraştırmayalım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious