Bağış, Ukrayna'yı stratejik komşu yaptı

Bağış, Ukrayna'yı stratejik komşu yaptı.9447
  • Giriş : 02.06.2009 / 18:37:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantin Yellseyev'i Avrupa Birliği Genel Sekreterliğinde kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Bağış, kabulde yaptığı konuşmada, konuğuna ziyareti dolayısıyla teşekkür ederek, ''Ukrayna, bizim stratejik bir komşumuz. Hem Ukrayna'da yaşayan Kırım Türkleri aramızda bir köprü, hem de iki ülke arasındaki dış ticarette çok ciddi bir artış var. Ayrıca her iki ülke de dünyanın enerji kaynaklarının geçiş noktalarında yer alıyor'' dedi.

Ukrayna ile ilişkilerin geliştirilmesi noktasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Bağış, bu çalışmaları kendilerinin de devam ettirdiğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantin Yellseyev de Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'ye gelmesinin üç ana nedeni olduğunu belirtti.

Yellseyev, Türkiye ile Ukrayna arasındaki stratejik ortaklığı daha da güçlendirmeyi amaçladıklarını kaydederek, ''Ziyaretimin amacı sadece iki ülke arasındaki mevcut olan ilişkileri geliştirmek değil, işbirliğimizde yeni imkanlar oluşturmak. Bu imkanlar sadece siyasi işbirliğimizle sınırlı kalmamalı, aynı zamanda bölgesel güvenlik ve istikrar konusunda işbirliğimizi daha üst düzeye çıkarmamız gerekiyor'' diye konuştu.

İki ülke arasında ticari ve ekonomik alanda işbirliğini güçlendirmek için önemli imkanların var olduğunun altını çizen Yellseyev, küresel mali krizin etkilerini azalmak amacıyla da gerekli adımları birlikte atmanın önemine dikkat çekti.

Bağış ile görüşmesinin simgesel bir anlamı olduğunu belirten Yellseyev, ''Ukrayna aynı Türkiye gibi AB'ye doğru yol almaktadır. Bu bağlamda AB yolunda Türkiye'nin tecrübesini öğrenmek istiyoruz. Ukrayna için çok yararlı olacaktır. Çünkü Türkiye AB yolunda önemli bir mesafe katetmiştir'' dedi.

Yellseyev ayrıca, bu yıl içinde Ukrayna'yı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, AK Parti Kadın Kolları Yürütme Kurulunun saat 17.00'de Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a yapacağı ziyaret ileri bir tarihe ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*