Bağış: AB hiç bir partinin tekelinde değil

Bağış: AB hiç bir partinin tekelinde değil.9964
  • Giriş : 12.02.2009 / 15:40:00

Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'nin, hiçbir siyasi partinin tekelinde olmadığını belirterek, ''AB, aslında Türkiye'de iktidarı-muhalefeti, doğulusu-batılısı, askeri sivili birleştirecek bir proje'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


TBMM Dışişleri Komisyonu milletvekillerine AB ile yapılan müzakerelerde gelinen son durumla ilgili brifing veren Bağış, ''Çok şükür ki ülkemizde demokrasi, çok şükür ki Meclisimiz, halkımızın iradesinin yansıdığı TBMM var'' diye konuştu.

Bağış, bunun neticesinde Türkiye'nin kendi bölgesinde parlayan bir yıldız olduğunu söyledi.

Başmüzakerecilik görevini devraldıktan sonra, gerek TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, gerekse de TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan'ı arayarak, komisyonlarını ziyaret edip, üyelerin sorularına cevap, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vermek istediğini belirten Bağış, şöyle devam etti:

''AB hiçbir siyasi partinin tekelinde olmayan, aslında bizleri birleştiren, Türkiye'de iktidarı-muhalefeti, doğulusu-batılısı, genci-yaşlısı kadını-erkeği, askeri-sivili, işvereni-işçiyi birleştirecek, farklı dinlere, farklı kültürlere, farklı etnik gruplara ait olanları birleştirecek bir proje. Bu kapsamda da TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin fikirlerini çok önemsiyorum. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin tamamının genel başkanlarıyla görüşme şansım oldu. İlk randevuyu MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli verdi, daha sonra DTP Genel Başkanı Sayın Ahmet Türk ile görüştük. Brüksel'e giderken de uçakta da olsa CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal ile fikir alışverişinde bulunma imkanımız oldu. Bütün liderlerimizin AB tam üyeliği hedefi konusunda, ki bunu bir devlet politikası olarak gördüklerini kendileri de belirttiler, destek sözü vermiş olmaları beni önümüzdeki süreç için çok umutlandırıyor. Buradan muhalefet partilerimize teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte yine el ele vererek, Türkiye için doğru olan kararları birlikte alarak, demokrasimizi hep birlikte daha dinamik bir şekilde işleterek, Türkiye'nin en önemli çağdaşlaşma projesi olan AB sürecinde yol kat ederiz.''

Bağış'ın yaptığı kısa konuşmanın ardından brifing basına kapalı olarak devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*