Bağış: ''ABD için El Kaide neyse, Türkiye için de PKK o''

Bağış: ''ABD için El Kaide neyse, Türkiye için de PKK o''.7385
  • Giriş : 29.02.2008 / 08:20:00

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, TSK'nın Sınır ötesi operasyonunun sadece PKK'yı hedef aldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, TSK'nın Irak'ın kuzeyinde süren sınır ötesi operasyonunun sadece terör örgütü PKK'yı hedef aldığını belirterek, ''ABD için El Kaide neyse, Türkiye için de PKK o'' dedi.

Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi ve Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitüsü kuruluşları tarafından Washington'da Kongre binasında düzenlenen toplantıda, Türkiye-ABD ilişkileri tartışıldı.

Bağış, burada yaptığı konuşmada, terörü sona erdirmesi gereken Türkiye'nin, Irak'ın kuzeyindeki operasyonunu en kısa sürede başarıyla sonuçlandırmak istediğini belirterek, "Tabii ki biz askerlerimizin dönmesini istiyoruz, ancak önce görevin tamamlanması gerekiyor" dedi.

Son aylardaki gelişmelerin, ABD'nin istihbarat paylaşımı sağlamak yoluyla doğru adımları atarak Türkiye'deki imajını nasıl düzeltebildiğini gösterdiğini anlatan Bağış, anketlere göre birkaç ay önce Türkiye'de yüzde 85'lik bir çoğunluğun ABD'ye karşı olduğunu, ancak şimdi ABD'ye şimdi olumlu bakanların oranının yüzde 56'ya yükseldiğini söyledi.

Bağış, partisinin güneydoğu illerinde aldığı oyların son seçimde yüzde 60 dolayında çıktığını, bunun da, bölge halkının kendisine hizmet götürenleri tercih ettiğini gösterdiğini anlattı.

Bağış, Anayasa'ya göre Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu ve bu niteliklerden hiçbirinin feda edilmemesi gerektiğini söyledi.

Shays: "Türkiye'nin kendini savunmaya hakkı var"

Toplantıya konuk olarak katılan ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Partili üyesi Christopher Shays de, ABD'nin terörle mücadele için gerektiğinde okyanusları aştığına işaret ederek, Türkiye'nin PKK terörüne karşı kendisini savunmaya kesinlikle hakkı olduğunu söyledi.

Shays, "Ancak Türkiye, terör sorununu çözmeye çalışırken daha büyük problemlere yol açmaması gerektiğinin de farkında olmalı" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de konuşmasında, Irak savaşının, ABD'nin Türkiye'de büyük tepki görmesinde çok önemli rol oynadığını söyledi.

ABD'nin Geniş Ortadoğu Projesi'nin de demokrasi getirme gerekçesi açısından Türk halkını ikna edemediğini ve rahatsızlığa yol açtığını ifade eden Serter, laiklik konusunda hassas Türk halkının, ABD'nin laik olmayan grupları örtülü şekilde desteklediği izlenimi aldığını da sözlerine ekledi.

MHP İstanbul Milletvekili Mithat Melen de, Türk halkının 11 Eylül terörist saldırılarının ardından ABD'ye büyük yakınlık duyduğunu, ancak Irak'ın kuzeyindeki durumdan dolayı bu durumun tersine döndüğünü belirtti.

Melen, terörle mücadelede şehit olanların cenazelerinde ABD'nin büyük tepki gördüğünü anlattı.

Toplantıya kısa bir süre katılan ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Türkiye dostluk grubunun eşbaşkanı Cumhuriyetçi Milletvekili Ed Whitfield da,Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi açısından Kongre'de son dönemde önemli mesafe katedildiğini söyledi.

Bu arada Bağış, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi başkanlığına getirilmesi beklenen Demokrat milletvekili Howard Berman ile bir görüşme yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious