Bağış: AB'nin sorunlarını Türkiye çözer

Bağış: AB'nin sorunlarını Türkiye çözer.9436
  • Giriş : 27.04.2009 / 16:23:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Türkiye'nin, AB'nin sorunlarının yüzde 80'ine çözüm olacak bir ülke olduğunu'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'da yayımlanan Liberation gazetesinin sorularını yanıtlayan Bağış, AB'nin karşılaştığı enerji güvenliği, savunma, ekonomik kriz, bölgenin istikrarı, komşuların demokratikleşmesi ve demografi gibi sorunlara karşı Türkiye'nin AB üyeliğinin gerekli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB ile yürüttüğü tam üyelik müzakerelerine atıfta bulunan Bağış, ''Müzakereler bittiğinde ve tam üyeliği hazır olduğunda hem Türkiye, hem de Avrupa bugünkünden çok daha farklı olacak''dedi.

Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin bütün üye ülkelerin onayıyla başladığına ve müzakerelerin yine bütün ülkelerin onayıyla kesilebileceğini hatırlatan Bağış, bazı AB ülkeleri liderlerinin Türkiye konusunu iç politika malzemesi yapmasının üzüntü verici olduğunu belirtti.

Bağış, Fransa'da Türkiye'nin üyeliğine karşı olanların oranının yüzde 50 olduğunun altını çizerek, iki yıl önce ise bu oranın yüzde 65 olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*