Bağış: Ahlaki görevimizdir

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesinin siyasi ve ahlaki görev olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağış, Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili hükümet tezkeresinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu'nda AK Parti grubu adına konuştu. Bağış, Türkiye'nin AK Parti iktidarı dönemine proaktif bir politika izlemeye başladığına işaret ederek, bu politikayı ilk etapta yadırgayanların zamanla politikalarını anladıklarını ifade etti.

Bölgede yaşanan gelişmelerin Türkiye'yi etkilediğini ifade eden Bağış, Ortadoğu'da barış olmadan dünyada barışın olmayacağını belirtti. Türkiye'nin bölgesindeki olaylara seyir kalmasının mümkün olmadığını işaret eden Bağış, yeni dünya düzeninin getirdiği çalkantıları en aza indirmeyi amaçlayan proaktif tutumun ilk etapta yargılandığını kaydetti. Bağış, İsrail'in askeri kaçırıldığında aradığı ülkenin Türkiye olduğunu, Lübnan saldırıldığında aranan ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Bağış, Türkiye'nin olaya ilk günden beri yardım etmek için çalışan ülke olduğuna işaret ederek, "Lübnan olayı Türkiye'nin önemi bir kez daha ortaya çıkardı." dedi. Bağış, Lübnan olayında küresel ülkelerin, bölgesel ülkelerin, Hamas ve Hizbullah gruplara görüşme yapan tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Bağış, bölgedeki iki tarafından güvenini kazanan ülkelerin öneminin giderek artığını vurguladı.

Bağış, "Lübnan'ın siyasi birliği ve bağımsızlığının çok önemlidir olduğunu, bölgede yaşananlar Ortadoğu'yu, Türkiye'yi ve bütün dünyayı çok yakından ilgilendiriyor. Lübnan'daki olayların kendi haline bırakılması durumunda Türkiye sınırına dayanacak. Lübnan'daki ateş büyürse bizi de sarar" dedi.

Muhalefetin Lübnan krizinden iç kriz yaratmaya çalıştığını ifade eden Bağış, muhalefetin Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili olarak halkı yanılttığını söyledi. Bağış, Lübnan'a asker gönderilmesinin 1 Mart tezkere benzetilmesini ise elmayla armudu karıştırmak olarak değerlendirdi.

Bağış'ın Türkiye'nin Lübnan'a bin kişilik bir askeri güç göndermesinin terörle mücadeleyi önlemeyeceğini belirterek, terörle mücadeleyi her zaman yaptıklarını kaydetti.

Bağış'ın bu sözleri üzerine CHP sıralarından tepki geldi.

Bağış, Türkiye'nin Lübnan asker göndermesi yönünde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'dan teklif geldiğine işaret ederek, "Hizbullah'ın silahsızlandırma konusu Lübnan ordusunundur. Bunun aksi olursa Başbakanımız 'askerimizi çekeriz' dedi.

Kayıtsız kalamayız. Kalırsak bölgede Türkiye'nin istek ve görüşlerine kayıtsız kalırız." diye konuştu.

Türkiye'nin Lübnan'a ahlaki ve siyasi olarak asker göndermek zorunda olduğunu vurgulayan Bağış, "Biz Lübnan muharip güç göndermiyoruz. Biz herhangi bir ülke ve grubu korumak için gitmiyoruz. Söz sahibi olmak ve oyunu belirleyenlerin tarafında olmak zorundayız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious