Bağış: Cennet annelerin ayakları altında

Bağış: Cennet annelerin ayakları altında.7385
  • Giriş : 08.03.2009 / 17:06:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Cenneti annelerin ayakları altında arayan bir medeniyetin çocukları olarak, kadına verdiğimiz kıymeti toplum olarak sorgulamamız gerekir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Bağış, Türkiye Engelliler Vakfının (TÜREV), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Ataköy Sheraton Otel'de düzenlediği etkinliğe, eşi Beyhan Bağış ile katıldı.

Bağış, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm kadınların bu özel gününü kutladığını belirterek, ''Cenneti annelerin ayakları altında arayan bir medeniyetin çocukları olarak, kadına verdiğimiz kıymeti toplum olarak sorgulamamız gerekir'' dedi.

Son zamanlarda kadınlara yönelik önemli adımlar atıldığını kaydeden Bağış, bunun kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Bağış, özellikle TBMM'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun kurulmuş olmasının, Türkiye'nin çağdaş bir ülke yolunda ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Atatürk'ün kurduğu ilk meclisten sonra kadın temsiliyetinin en yüksek olduğu meclisin 23. dönem meclisi olduğunu vurgulayan Bağış, ''Bunun mimarı da sayın başbakanımızdır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğu dönemde eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğündeki kadın kollarının kapı kapı dolaşarak evlere 40 gram kahve bırakmasının siyasete atılmasında büyük rolü bulunduğunu sürekli anlattığını ifade eden Bağış, ''Bu yüzden kadınlarımızın siyasette önemi çok fazla. Biz de siyasette biraz başarı elde edebiliyorsak eşlerimizin, annelerimizin, kızlarımızın sabırları ve üzerimize titremesiyle oluyor. Bugün bunu hatırlamak için güzel bir gün olduğunu düşünüyorum ama bunu diğer günlerde de tekrar tekrar hatırlamakta fayda var'' diye konuştu.

-TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 12,9'U ENGELLİ-

TÜREV Genel Başkanı Zülfinaz Abedan da yaptığı konuşmada, tüm kadınların gününü kutlayarak, vakfın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Engellilerin kendilerine acınmasını değil, yaşamının önündeki engellerin kaldırılmasını istediğini ifade eden Abedan, Türkiye nüfusunun yüzde 12,9'unun engellilerden oluştuğunu söyledi. Engelli nüfusunun da yüzde 40'ını zihinsel engellilerin oluşturduğuna dile getiren Abedan, bunun önemli sorunlara yol açabileceğine dikkati çekti.

Abedan, vakfın rehabilitasyon merkezi projesine destek beklediklerini belirterek, etkinliğin düzenlenmesindeki bir amacının da bu olduğunu kaydetti.

-YILIN KADINI ÖDÜLÜ-

TÜREV'in ''Yılın Kadını Ödülü'', Abedan tarafından Egemen Bağış'ın eşi Beyhan Bağış'a verildi.

Ödülünü Zülfinaz Abedan ve engelli bir çocuğun elinden alan Beyhan Bağış, ödüle layık görüldüğü için vakfa teşekkür etti.

Türk kadınlarının bugününü kutladığını belirten Bağış, ''Gönül isterdi ki bu özel günü gerektirecek eksikliklerimiz toplumsal anlamda, zihniyet anlamında keşke olmasaydı'' dedi.

Etkinlikte daha sonra Engelli Çocuklar Folklor ve Korosu gösteriler sundu.

Yurt dışında yaşayan ve çıkardığı müzik albümünün gelirini TÜREV'e bağışlayan Ziya İlgün ile sanatçı Muazzez Ersoy sevilen eserlerini seslendirdi.

Atatürk'ün bir tablosu da vakfa yardım amacıyla açık artırma ile satıldı. İş adamları Şadan Kalkavan ve Erdoğan Demirören tabloyu satın alarak vakfa 50'er bin dolar bağışta bulundu.

Etkinlikte, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a, vakıf başkanı Abedan tarafından TÜREV'in plaketi sunuldu.

Bakan Bağış da TÜREV'in projelerine katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara bir plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*