Bağış: Operasyon, kararlılığımızı gösterdi

Bağış: Operasyon, kararlılığımızı gösterdi.7385
  • Giriş : 01.03.2008 / 11:02:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, TSK'nın sınırötesi harekatının “Türkiye'nin PKK terörüne son verme kararlılığını gösterdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Washington'daki temaslarının ardından ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Princeton'da düzenlenen “Türkiye” konulu konferansa onur konuğu olarak katılan Bağış, Türk dış politikası çerçevesinde yaptığı konuşmasında TSK'nın son operasyonundan söz etti.

Son dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki dönüm noktasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım 2007'deki Beyaz Saray ziyareti olduğunu vurgulayan Bağış, o görüşmede Başkan George Bush'un “PKK'nın Türkiye'nin, Irak'ın ve ABD'nin ortak düşmanı olduğunu” söylediğini anımsattı.

Egemen Bağış şöyle konuştu:
“Aktif istihbarat paylaşımının başlamasıyla terör örgütü PKK'nın terörist faaliyetleri ve barınakları konusunda daha net bilgimiz oldu. Bu harekat Türkiye'nin önemli askeri operasyon kabiliyetlerini de sergilemiştir. Türk ordusunun zor arazi ve kış şartlarında ve Orta Doğu düzleminde harekat yeteneği ortaya çıkmıştır. Harekat başarıyla sonuçlanmıştır.”

Türkiye-ABD stratejik ilişkilerinin “içinin doldurulması” konusunda şimdiye dek bazı eksikliklerin bulunduğunu da belirten Bağış, “Bu harekat Türk-Amerikan ilişkilerine önemli bir içerik kazandırmıştır. Harekat sonucu ABD ile stratejik ilişkilerimizde yeni bir aşama kaydedilmiştir” diye konuştu.
Harekatın Türkiye-ABD ve Irak'ın katkılarıyla gerçekleştiğine dikkati çeken Bağış, üçlü işbirliğinin süreceğini ve “gerekirse operasyonların devam edeceğini” vurguladı.

PKK terörüne karşı önemli bir dönemin başlangıcında olunduğunu belirten Bağış, şöyle devam etti:
“El Kaide ABD için neyse PKK bizim için odur. Kuzey Irak harekatımızda ABD, Türkiye'ye izin değil, destek vermiştir. İzin söz konusu değildir. İki ülke ilişkilerinde de zaten söz konusu olamaz. Türkiye'nin teröristlere karşı mücadele için ne Irak'a girerken ne de Irak'tan çıkarken izin alması söz konusu değildir. İstihbarat paylaşımı sayesinde kuzey Irak'ta sivil kayıp önlenmiştir.”

TÜRKİYE VE ABD'NİN ORTAK GÜNDEM MADDELERİ

Türkiye'nin bölgesinde önemli bir güç olduğunu ifade eden Bağış, “ABD Dışişleri Bakanlığının ana gündem maddesi olarak 20 konu başlığı varsa, bunların 15'i de ya Türkiye'yi ilgilendirmektedir ya da Türkiye'nin de ana gündem maddesidir” dedi.

Türkiye'nin bu kapsamda küresel sorumlulukları olduğunu kaydeden Bağış, Türkiye'nin “İslam dünyasının Batı ile uyumunda, bölgede demokratik değerlerin kökleşmesinde, global enerji arzında, ekonomik kalkınma ve istikrar” konularında önemli sorumlulukları olduğunu belirtti.

Bağış “Bu denklemlerden birisinde Türkiye aksarsa, global düzeyde ciddi olumsuzluklar yaşanır” dedi.
Türkiye'nin son 6 yılda sadece ekonomik kalkınma değil, siyasi istikrardan da önemli ölçüde faydalandığını belirten Bağış, “Sadece ekonomimiz değil, demokrasimiz de daha güçlüdür” dedi.

AB ÜYELİĞİ VE ABD SEÇİMLERİ

AB üyeliğinin Türkiye ve AK Parti için en önemli proje olduğunu da belirten Bağış, konuşmasına şöyle devam etti:
“AK Parti iktidarına kadar AB hep konuşuldu, ama görüşme sürecini biz başlattık, görüşme sürecini tamamlayan parti de biz olacağız. Görüşmeler tamamlandıktan sonra tam üyelik için karar Türkiye'nin takdiridir, ama her durumda AB'nin en önemli ve ağırlıklı ülkelerinden olacağız.”

Bağış, Türkiye'nin ABD Başkanlık seçiminde hangi adayı desteklediği yolundaki soru üzerine ise şöyle konuştu:
“Görevini 20 Ocakta devredene dek muhatabımız Başkan Bush'tur. Kendisinden görevi kim teslim alırsa o gün itibariyle muhatap alacağımız kişi de o olacaktır. Amerikalı siyasilerin bizim iç siyasetimizde tercih belirtmeleri arzulanan bir durum değildir, bizim de ABD iç siyaseti hakkında görüş belirtmemiz uygun olmaz.”

New Jersey eyaletinde bulunan Princeton Üniversitesinde düzenlenen iki günlük “Türkiye” konulu konferansa, ABD üniversitelerinde Türkiye konulu araştırmalar yapan üst düzey bilim adamları katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious