Bağış: Ruhban okulunu açacağız fakat...

Bağış: Ruhban okulunu açacağız fakat....11087
  • Giriş : 29.06.2009 / 10:33:00

'Ruhban Okulu açılmalı' diyen Bağış Batı Trakya'daki Türklerin sorunlarına dikkat çekti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın ardından, Devlet Bakanı Egemen Bağış da Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması gerektiğini söyledi.

CNN Türk'te Fikret Bila ve Murat yetkin'in sunduğu 'Ankara Kulisi' programına katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 'Ruhban Okulu'nu açmanın yollarını aramalıyız' dedi. Bağış konuyla ilgili şunları söyledi:

"Anayasal sıkıntılara bakmak lazım, hukuki altyapıya bakmak lazım. Belki birtakım değişiklikler yapmak gerekecek bununla ilgilgi. Farklı bir dine mensup vatandaşlarımızın bir sorunu varsa bunu çözmek bizim görevimiz. Çünkü biz onların devletiyiz. Onların devleti başka bir ülkenin hükümeti değil."

ADIMLAR KARŞILIKLI ATILMALI

Batı Trakya'daki Türk azınlığın sorunlarına da dikkat çeken Bağış, adımların karşılıklı atılması gerektiğinin altını çizdi:

"Ama aynı şekilde batı Trakya'da yaşayan Türk azınlığın sorunları varsa, eğer müftülerinin atanmasıyla ilgili birtakım sıkıntıları varsa, okullarının tabelasında Türk kelimesini kullanmakta bir sorun yaşıyorlarsa, çocuklarının eğitimiyle ilgili birtakım eksikllikler varsa bunları gidermekte yaşadıkları ülkenin vatandaşı oldukları ülkenin yani Yunanistan hükümetinin mesuliyeti. Bu adımları karşılıklı eş zamanlı olarak atalım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*