Bağış: Türkiye'de biz ayrım yapmadık

Bağış: Türkiye'de biz ayrım yapmadık.7385
  • Giriş : 22.02.2009 / 10:30:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'de birçok icraatın devlet ve milletin el ele vermesiyle son 6 yıl içinde yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Of Hayrat Derneği ve Vakfının Ortaköy Princess Otel'de onuruna düzenlediği akşam yemeğinde konuşan Bağış, Diyarbakır'da dün yaptıkları mitingde halkla coşkuyu paylaştıklarını, bunun Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Bağış, 50 yıl geriye dönüp bakıldığında darbeler yaşandığını, Başbakan'ın asıldığını, Kafka ve Dostoyevski gibi dünya edebiyatının en meşhur yazarlarının kitaplarının ''komünizm propagandası'' diye toplatıldığını ve sadece 10 yıl önce ders kitaplarındaki bir şiiri okuduğu için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının hapse atıldığını hatırlatarak, bugün ise Türkiye'de AB ile müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

Bir zamanlar, belediye başkanı hapse atılan şehrin Avrupa'nın Kültür Başkenti seçildiğini belirten Bağış, ''O hapse atılan lider de bugün sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı ve lideri değil, aynı zamanda dünyanın vicdanın sesi haline geliyor'' diye konuştu.

Aynı zamanda doğuda olsun, batıda olsun ''Tayyip Erdoğan'' denilince içtenlikle alkışlandığını belirten Bağış, bugün ''kral çıplak'' diyebilen yani ''Gazze'de yapılanlar insanlık suçudur ama antisemitizm de en az o kadar insanlık suçudur'' diyebilen bir lider kalmadığını ifade etti.

Türkiye'nin hızla ilerlediğini vurgulayan Bağış, çevresinde yaşanan krizlere rağmen etkilenmeyen bir ekonomik yapıya kavuşulduğunu dile getirdi.

Bağış, 43 yıldır Türkiye'yi oyalayan AB ile müzakerelere AK Parti döneminde başlandığına dikkati çekerek, ''Çok büyük gurur duyuyorum. Türkiye Cumhuriyetinin ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesinin şu anda koordinasyonundan sorumlu bir Devlet Bakanıyım. Ama aynı zamanda çok büyük bir acı duyuyorum, 50 yıl sürmemeliydi bu iş'' diye konuştu.

Türkiye'nin AB'nin yanı sıra doğuya da dönerek İslam Konferansı Örgütünün Genel Sekreterliğini üstlendiğini, medeniyetler çatışmasını engellemek için oluşturulan Medeniyetler İttifakı projesinin eş başkanlığını yaptığını anlatan Bağış, şunları söyledi:

''Bu saydıklarım ve daha birçok şey son 6 yıl içerisinde yapıldı. Çünkü devlet millet el ele verdi. Türkiye'de biz ayrım yapmadık. Ne Oflu'yu ayırdık, ne Trabzonluyu, ne Diyarbakırlıyı, ne Siirtliyi, ne Malatyalıyı, ne Edirneliyi, ne Artvinliyi, ne Karslıyı. 'Hepimiz bu ülkenin insanlarıyız' dedik. 'El ele vermeliyiz' dedik. 'Asker sivil birbirine düşmemeli' dedik.''

-TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİNDE DÖNÜM NOKTASI-

Bağış, Türkiye ABD ilişkilerinde dönüm noktası olan 5 Kasım 2007 tarihinde Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay İkinci Başkanı, milletvekilleri ve büyükelçilerin ABD'ye görüşmeye gittiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin askeri ve siviliyle, doğusuyla batısıyla tek yürek tek yumruk olduğunu gördüğümüz zaman ABD Başkanı çıktı, 'PKK yalnız Türkiye'nin değil bizim de düşmanımızdır. Bugün itibariyle bütün istihbaratı paylaşıyoruz' dedi. Demek ki biz bir olunca güç birliği yapınca birbirimizle uğraşmayıp birbirimize sahip çıkınca Türkiye çok önemli başarılar elde edebiliyor.''

Diyarbakır'da sadece TRT 6'nın kurulmasıyla halkın devlete yaklaşımının nasıl değiştiğine tanık olduklarını dile getiren Bağış, Nazım Hikmet'in vatandaşlığının iade edilmesiyle de bir ayıbı düzelttiklerini anlattı.

AK Parti'nin başarısının arkasında insan sevgisinin olduğunu ifade eden Bağış, diğer bir faktörün de Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı iken yaptığı hizmetlerin etkisi olduğunu söyledi.

AK Belediyecilikten nasibini almamış, çok büyük sorunları olan ilçelere de bu hizmet anlayışının ulaşmasını istediklerini belirten Bağış, yemeğe katılan AK Parti Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Sibel Çarmıklı ve Şişli Belediye Başkanı Adayı Emin Haberdar'ın da bu anlayışla yerel seçimlerde başarı elde edeceklerine inandığını vurguladı.

Bağış, Şişli Belediyesi'nin borcunun hesaplanamayacak kadar çok olduğunu, Beşiktaş'ta ise hala otopark sorununun yaşandığını kaydederek, ''Bu millet artık hizmet istiyor. Artık büyük düşünmek istiyor. Bir takım siyasi mertebelere gelmek için ilçe belediyesini basamak olarak gören belediye başkanları istemiyor. Bir yerde 'İsmail şov', bir yerde 'Mustafa şov' bitecek. Artık hizmet zamanı'' diye konuştu.

-AK PARTİ'NİN BEŞİKTAŞ VE ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI-

AK Parti Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Sibel Çarmıklı da Beşiktaş'ın yeterince hizmet almadığını ileri sürerek, tertemiz bir sayfa açmaya geldiklerini ifade etti.

Çarmıklı, katılımcı demokrasi anlayışıyla halkı Beşiktaş'ta yapılacak projelere dahil edeceklerini, yeşil alanların korunacağını belirterek, aynı zamanda Beşiktaş'a şeffaf ve hesap verebilir belediyecilik anlayışını getireceklerini, belediye bütçelerinin bütün ayrıntısıyla internet üzerinden görülebileceğini söyledi.

Gün geçtikçe insanların alt kimlikleriyle ayrıştırıldığını, barıştan huzurdan giderek daha da uzaklaştırıldığını ifade eden Çarmıklı, birlik beraberliği Beşiktaş'ta Beşiktaşlılarla birlikte oluşturacağını ve belediyenin ideolojiye değil hizmet mekanı olacağını anlattı.

AK Parti Şişli Belediye Başkan Adayı Emin Haberdar da, 7 senedir partisinin ilçe başkanlığını yürüttüğü Şişli'de, ilçenin kaynaklarını ilçe için kullanacağını söyledi.

Dünya kadar borcu olan, hacizi olan bir belediyeyle karşılaşacağını ifade eden Haberdar, ''Borçsuz, sorunsuz, hesap verebilir bir belediye olarak Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde hizmet vereceğiz'' diye konuştu.

Toplantıda Of Hayrat Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Ruhan Çakıroğlu ve Of Hayrat Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Reşat Aksu da birer konuşma yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*