Bağış'ın bulamadığı Menderes fotoğrafı

Bağış'ın bulamadığı Menderes fotoğrafı.16463
  • Giriş : 05.07.2009 / 08:48:00

Egemen Bağış, AB'den sorumlu Devlet Bakanı olduktan sonra ahde vefa gereği olarak makam odasına merhum Başbakan Adnan Menderes'in bir fotoğrafını asmak istedi ancak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağış, demokrat bir aileden gelmiş olmasının verdiği Menderes sevgisinin yanında Avrupa Birliği konusunda ilk adımın 1959 yılında Menderes döneminde atılmış olması nedeniyle de ahde vefa gereği olarak bunu yapmak istemiş. Menderes'in fotoğrafını ararken acı gerçekle yüzyüze kalmış. Bağış, “Menderes'in halkla bütünleşirken, görevi başında, sevecen fotoğrafını piyasada bulmak çok zor” diyor.

“Türkiye'de piyasada genellikle en kolay bulunabilen Adnan Menderes resimleri, idam edilirken ki resimler.”

“Siyasetçinin iki gömleği vardır biri idamlık, diğeri bayramlık” sözü Menderes'ten önce var mıydı bilmem ama ama idam sehpasındaki o fotoğrafın Türk siyasetçisinin beynine kazınması için ne gerekiyorsa yapıldığı bir gerçek.

Egemen Bağış'ın Menderes'in fotoğrafı arayışına dönersek…

Bakan Bey piyasada aradığı Menderes fotoğrafını bulamayınca bürokratları Adnan Menderes Üniversitesi ile temasa geçmişler. Egemen Bağış anlatıyor:

“Adnan Menderes Üniversitesi rektörü ile temasa geçtiler. Hocamız çok duygulanmış, bir yağlı boya tablosunu gönderdi. Ama çok benzetememişler.”

Bakan yılmamış. Bu kez oturmuş internetin başına yurtdışında bir araştırma yapmış ve ilginç bir yerde çıkmış aradığı resim karşısına.

“Rahmetli Menderes, Time dergisine kapak olmuş, Time dergisi kapak sayılarını pazarlıyor. Onu internetten ısmarladım, şimdi gelmesini bekliyorum. Onu inşallah asacağım.”

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*