Bağış'tan medyaya sert tepki

Bağış'tan medyaya sert tepki.9436
  • Giriş : 23.05.2009 / 20:50:00

Bağış, medyanın insanları yargılamasının Avrupa standartlarına aykırı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, medyanın insanları yargılamasının Avrupa standartlarına aykırı olduğunu belirterek, "Avrupa standartları, manşetten insanları yargılayıp, içerideki sayfalarda, köşelerinde onlardan bahsetmek ya da Avrupa'daki yetkililerin eline dosya verip, kendi kaçakçılığınızı kapattırmak değildir" dedi.
Partisinin Arnavutköy 1. Olağan İlçe Kongresi'nde konuşan Bağış, Avrupa standartlarının herkes için gerekli olduğunu ifade etti.

"Birilerinin, geçmişin birtakım siyasilerini gündeme getirerek, Türkiye'de o eski bulanık günlere, çetelerin ülkeyi yönettiği günlere geri dönmek istediğini" dile getirerek, Avrupa standartlarında yargısız infazın olmadığını, demokrasinin insanların işine geldiği gibi görülmediğini ve insanların kılık kıyafetiyle uğraşılmadığını söyledi.

Türkiye'nin AB üyeliğine hem Avrupa'da hem de Türkiye'de direnç gösteren odaklar olduğunu, bunun Meclis'te bir kanunun 2 saatte ancak geçirilebilmesiyle görülebildiğine işaret eden Egemen Bağış, gerçekten AB'ye girilmek isteniyorsa, Avrupa standartlarında bir Anayasa yapmak için muhalefete birlikte çalışma çağrısında bulunduklarını belirtti.

Bağış, "muhalefetin, Brüksel'de AB konuşmaları yapıp, gelip Türkiye'de tersi çalışmalar yaptığını" ifade etti. Bağış, şöyle devam etti:

"Ben geçmişte de söyledim. CHP'den Mehmet Sevigen'e de yargısız infaz yapıldığında, ona da karşı çıkmıştım. Bu ülkenin yargısına güveniyorsak, o zaman insanları medyanın yargılamasına, hüküm vermesine müsaade etmemeliyiz.

Son günlerde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı'nı dile almışlar. Eğer varsa bir suçu, yargılansın. Ama yoksa medya yargılamasının Avrupa standartlarına aykırı olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Avrupa standartları, manşetten insanları yargılayıp, içerdeki sayfalarda, köşelerinde onlardan bahsetmek ya da Avrupa'daki yetkililerin eline dosya verip kendi kaçakçılığınızı kapattırmak değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*