BAHA, MÜZİKTE NEYİ ARIYOR?

BAHA, MÜZİKTE NEYİ ARIYOR?.67747
  • Giriş : 05.08.2007 / 08:00:00
  • Güncelleme : 05.08.2007 / 09:53:16

Haber sitesi Haber Aktüel, bu defa Baha’nın konuğu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aşk şarkılarının kadife sesli sanatçısı Baha, müzikte neyi arıyor? Neyi sorguluyor? Sanatın iskeletini Baha’ya göre neler oluşturuyor? Ona göre Kenan Doğulu İngilizce bir şarkı ile yarışmakta ne kadar haklıydı? Sanat dünyasını şarkıcılar mı işgal etti? Sorular Baha’ya çerez gibi geldi. Cevaplar ise arka arkaya…

 

Sevdanın adını, yorumladığı şarkılarla her defasında bir defa daha koyan Baha, son albümü “Aşk Yemini’ni de âşıklara pusula olması için 12 eserle çıkardı.

 

Festivallerin habercisi Yaz ayları ile konserlerine ara vermeden devam eden Baha, Yayın Yönetmenimiz Muaz Kalaycı'nın sorularını cevapladı.


— İnsan  ebedîliğe olan aşkından dolayı cennetten kovuldu.  O günden bugüne kadar da çeşitli şekillerde bu hatasını telafi etmeye çalıştı. Amaç yeniden "Bir" ile bir olabilmekti.  Sanatın bu arayış içinde yeri ve rolü hakkında ne söyleyeceksiniz.

 

Her şeyden önce sanat; çok özel bir kavramdır ve bu yüzden sanatçılar da (tabii ki gerçek sanatçılar) özel insanlardır. İnsanı yaratan da Yüce Rabbimiz olduğuna göre; bazı vasıflarla süslediği bu insanları, bence diğer insanlara kendisinin varlığını bir kez daha hissetmeleri için aracı yapmıştır. İnsanı diğer canlılardan ayıran özelliği duygu ise sanat bunun en güzel göstergesidir. Ve bu üstün vasıflı insanlar bile bir gün ölümü tadacaklardır. Hiç kimse ve hiçbir şey sonsuz değildir; herkesin bir gün gideceği yer Rabbinin huzurudur.

 

— İnsan iskeleti ile hareket edip, dik durabiliyor. Peki, sanatın iskeleti dersek...

 

Sanatın iskeleti ruhtur. Sanatçı ruhu taşıyan insanlar duyarlı, iyiliksever, fedakâr, merhametli kısaca iyi insan özellikleri taşıyan bireylerdir. Dolayısıyla, bu özellikleri onları ayakta tutar.

 

— Toplum olarak  kökümüz doğuda ama bugün  dallarımız batıya doğru büyüyor. Sizce Türk sanatı önümüzdeki yıllarda bir beslenme problemiyle karşı karşıya kalabilir mi?  Batıya yöneliş sırasında sanatçılarımızın köklerimizi ihmal ettiğini düşünüyor musunuz?

 

Sanatın özünde evrensellik vardır. Gelişim ve yenilikler kaçınılmazdır; fakat tabii ki bulunduğu toplumun özüne bağlı kalarak. Günümüzdeki sanat ve sanatçı kavramlarını bence tartışmak bile yersiz. Magazin kültürünün hâkim olduğu böyle bir dönemde evet; sadece sanatçılarımızın değil, birçok medya kuruluşunun da köklerimizi ihmal ettiğini düşünüyorum. Sebebini anlamak için sadece yarım saat ekran karşısına geçmeniz ya da malum gazetelere iki dakika göz atmanız yeterli olacaktır.

 

— Kenan Doğulu İngilizce bir şarkı ile yarıştı. Ancak halk, bu durumdan pek de memnun gözükmüyor. Bunun yarışmak adına kültürel bir zaaf olduğunu düşünüyor musunuz? Sanatın amacı birinci olmak mıdır yoksa halkla bir olmak mıdır?

 

Bence Türkçe şarkıyla katılmak ilk şart olmalı. Sertap Erener'le alınan birinciliğin de bence hiçbir anlamı yok. Bizim milli kültürümüz ve bir dilimiz var. Neden İngilizler Türkçe bir şarkıyla katılmıyorlar yarışmaya! Demek ki sorgulanması gereken bir şeyler var. Sanatın amacı birinci olmak falan değildir... Bu konuyla ilgili kendi kişiliğini koymaktır ortaya. Doğru, yanlış, eksik, fazla ama en önemlisi KENDİN OLARAK... Kabul ettirebiliyorsan; asıl başarı odur.


                   
— Magazin dünyasını göz önüne alırsak, sanat dünyasını şarkıcılar istila etti diyebilir miyiz? 

 

Diyebiliriz. Gerçi hangi sanat dünyası o da ayrı bir konu ama... Bence bunun sebebi, o kadar çok albüm çıkıyor ki, şarkıcılar; artık promosyonlarında şarkı tanıtımı biryana, sevgili tanıtımına ve saçma sapan uyduruk malzemelere yöneliyorlar. Maalesef bunun daha çok dikkat çektiğine inanılıyor. Ve her yeri onlar işgal ediyor. Sonunda malum gerçek... Sanatın her kolunda kendini ispatlamış gerçek sanatçılar ağırbaşlılıklarıyla bir kenarda olan biteni izleyip kahroluyor ve üretme istekleri de kalmıyor. Müzik piyasasının ne halde olduğunun sebebi de böylece çok açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

 

— Her gün yeni bir isimle karşılaşıyoruz ama bu isimlerle bir daha karşılaşmak nasip olmuyor. Sanatta ölçüyü mü kaçırdık? Sizce bu işe bir kriter getirilmeli mi?

 

Bu işe bir kriter getirme dönemi bence artık geçti. Eskiden bunu TRT yapmış ve belli ölçülerde hâla yapmakta ama artık dönemi ve teknolojiyi düşünürsek bu biraz zor görünüyor. Halkımız bence son birkaç yıldır bazı şeyleri anlamaya başladı ve daha seçici artık. Ben inanıyorum ki kısa bir süre sonra gerçek sanatçılar daha çok fark edilecekler ve zaten fark ediliyorlar da... Medya bu konuda bana göre biraz suçlu; sadece reyting kaygısında olduğu için. Kimler geldi ve geçti son birkaç yılda. Aralarında star adayları bile vardı. Birçoğu bunalımda. Ama kişilikli ve sanatını düzgün yapan insanlar kendilerini kullandırmadıkları için her zaman saygın bir şekilde yollarına devam edip her zaman da var olacaklar. Ki; öyle de oluyor zaten:)   

 

— Toplum olarak hep "bir kişi bile olsa kazanılması gerekir" anlayışıyla hareket ediyoruz ve bu sırada birçok kişiyi kaybediyoruz. Gençlerimizin içine düştüğü durumu göz önüne alırsak sanatçılarımız bu durumdan ne kadar sorumlu?

 

“Sanatçı örnek olmalı mıdır?” diye bir şey atılır ortaya hep. Bu çok geniş bir kavram. Sanatçı iyi örnek olmasa bile; en azından kötü örnek olmamalıdır. Çünkü toplum önünde insanlar olarak bu bir sorumluluktur. Biri çıkar TV’de, konserde, sahnede elinde sigara ve bira. Diğerleri özel hayatlarındaki ahlaksız davranışlarıyla sürekli ekranlarda. E bunu izleyen gelişme dönemindeki arkadaşlar ne düşünecek. Çocukların talepleri bile değişiyor bu abuk sabuk görüntü ve haberlerden sonra. Kesinlikle sanatçılara çok büyük görev düşüyor ve basında yer bulan tüm medyatiklere. Bir nesli büyük ölçüde onlar yönlendiriyor ve bunun farkında olarak hareket etmeleri gerekiyor...


                   


— Sanatçılarımızın ve aydınlarımızın bazıları, hatta birçoğu, halkın cahilliğinden şikâyetçi… Temelde  suçlu olan kendileri değil mi?  Türkiye’de aydınlar ve sanatçılar gerekli çözümlemeyi yapamıyor mu? Yapmıyor mu?

 

Bana göre insanlar yeterince bilinçlendirilmiyor. Ülke politikası bu yönde gibi geliyor. Çünkü eğitimli ve bilgili insanların beğeni düzeyleri de yüksek olur. Onlara kaliteyi sunmanız gerekir ve kalite de her zaman yüksek maliyettir. Yani onları kolayca kandıramazsınız eğitirseniz. Bu yüzden halkımızın büyük bir kesiminin cahilliği ötesinde iyi niyetini kullanıp, trend yapan bir anlayış şuan hâkim gibi. Sanatçıların çoğunun da bu düzen içerisinde ayakta kalma mücadelesi verdiğini düşünüyorum. Zor şartlarda. En azından sadece sanatıyla var olmaya çalışanlar için. Yani bir şeylere çözüm bulmaktan ziyade, ne acıdır ki bu insanlar kendi sorunlarını henüz çözmüş değiller.                                                                                                        

— Son albümünüzde sanatsallığın yanında bir derinlik görüyoruz.  Halk bunu kendi anlayışıyla çözümleyip bağrına bastı. Bu konuda Baha’nın çözümlemelerini alabilir miyiz?

 

Ben her şeyden önce yaşamsal anlamda yüzeysellikten yana değilim. Beni yetiştiren aileme minnettarım ki; bana bazı derin değerleri kazandırmışlar... Allah’ıma da binlerce şükür ki böyle bir ailede yetişme imkânı verdiği için. Bu sevgi sanırım yansıyor insanlara. Çünkü benim yaptığım iş de; büyük beklentiler yok. Sadece içten bir paylaşım var. İnsanların yüreğine azıcık ulaşabiliyorsam benim için çok büyük bir huzur ve mutluluktur bu. Bana yüreğinde yer veren tüm o değerli insanlara sonsuz sevgiler ve teşekkürler.

 

— Baha müzikte neyi arıyor? Neyi sorguluyor?

 

Herhangi bir şeyi sorgulamıyorum. Sadece yüreğimdeki duygularımı, o an hissettiklerimi insanların da hissetmelerini ve o duyguyu yaşamalarını istiyorum sanırım. Bu tabii ki eserlerimdeki düşüncem. Bir de kendimle olduğum zamanlar var. O zaman işte daha farklı. Özellikle enstrümantal bir parça dinlerken hayal gücüm çok çalışıyor ve ruhum çok dinleniyor. Ayrıca keman çalarken... Bazen bir film seyrederken... Bütün bunlardan sonra müzikte neleri aradığım sanırım şarkılarda ortaya çıkıyor:)

 

…bitti!


                 


                 
                 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious