Bahamalar Dışişleri Bakanı Ankara'da

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Abdullah Gül, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Bahamalar Dışişleri Bakanı Frederick Audley Mitchell ile Dışişleri Bakanlığı Konutunda görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye ile Bahamalar arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmeyi istediklerini ifade eden Gül,bunun her iki ülkenin çıkarına olduğunu kaydetti.

İki ülke arasında turizm alanında büyük potansiyel bulunduğunu, gemicilik alanında da Türkiye'nin Bahamalar için cazip bir ülke olduğuna işaret eden Gül, Bahama bandıralı 10 bin tonluk "Clipper Loyalty" adlı tankerin, geçen hafta Tuzla'da denize indirildiğini belirtti.

Bu yılın, Latin Amerika ve Karayipler yılı olduğunu hatırlatan Gül, Türkiye'nin 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığı için Latin Amerika ülkelerinden büyük destek gördüğünü kaydetti.

Expo 2015 için de İzmir'in aday olduğuna işaret eden ve Bahamaların, seçimi yapacak uluslararası kuruluşların üye oldukları icra konseyinde bulunduğunu belirten Gül, bu çerçevede Bahamaların desteğini istediklerini sözlerine ekledi.
Bahamalar Dışişleri Bakanı Mitchell de Türkiye'de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Türkiye ile Bahamaların işbirliği yapacakları çok alan olduğuna dikkati çekti.
Öncelikle "Clipper Loyalty" adlı tankerin denize indirilmesinde mükemmel bir iş çıkarıldığını söyleyen konuk bakan, bunun iki ülke arasındaki ticaretin artacağına yönelik bir işaret olduğunu kaydetti.
Türkiye'den ve tarihinden çok etkilendiğini ifade eden Mitchell, Türkiye'ye gelerek dünyanın bu tarafındaki fırsatları görme olanağı bulduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious