Bahar aşkları kalbin performansını artırır

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Cihangir Uyan, bahar aşklarının kalbin performansını artırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahar aylarının doğadaki değişimle birlikte insanlarda da değişik heyecanların yaşanmasına neden olduğunu belirten Prof.Dr. Uyan, “Bahar aylarında yaşanan gençlik aşkları, kalbin daha tempolu çalışması ve kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olur'' dedi.
İlkbahar aylarında yaşanan gençlik heyecanlarının vücutta hormon değişikliklerine neden olduğunu açıklayan Prof.Dr. Uyan, şöyle konuştu; “Bahar ayları bazı kişilerde depresyona neden olsa da, bahar aşkları kalbin sıkıntı yaratıcı etkenlerinin azaltılmasını sağlayan, çeşitli hormonların salınımına neden olur. Tansiyonu yükseltici, nabzı arttırıcı hormonların yanında, damarları açıcı nitrik oksit denilen ve damarların endotelinden salgılanan endorfin denilen ağrıları kesici hormonlar, kalpte sıkıntı yaratacak etkilerin azalmasını sağlar'' Prof. Dr. Uyan, bahar aşklarının vücutta mutluluk hormonlarının salınımına neden olduğunu söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti; “Bahar aşkları kalbe iyi geliyor. Bahar aşkları kalbin daha iyi ve tempolu çalışmasına, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olur. Vücut tarafından salgılanan endorfin, vücuttaki ağrıları yok eder. Damarların genişlemesine iç çeperinin ve duvarının düzelmesine neden olan nitrik oksit gibi faydalı hormonlar da vücutta pıhtı oluşumunu önleyerek kalbin performansının artmasına, insanların kendilerini daha iyi ve mutlu hissetmelerine neden olur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious