Bahar geldi, çiçeklerinizi bakıma aldınız mı?

Bahar geldi, çiçeklerinizi bakıma aldınız mı? .19545
  • Giriş : 15.03.2008 / 10:25:00

Baharla birlikte doğa hayata yeniden uyandı. Ağaçlar çiçek açtı; çimenler, hercai menekşeler, laleler, nergisler ve sümbüller etrafa kokular saçmaya başladı. Ya evlerimizdeki çiçekler! Onlar için ilkbahar bakım demek. İşte peyzaj mühendisi Muteber Durgun

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sadece biz insanlar mı kışın yoruluyoruz? Tabiî ki hayır. Bizlerle aynı evi paylaşan bitkiler de baharda yenilenmek ve kış yorgunluğunu atmak istiyor. Bunun için önce bitkinizin ne gibi sorunları olduğunu tespit etmeniz gerekiyor;

* Az sulanan çiçekler büyümez ve çabuk solar. Yaprakları zayıflayan ve düşen çiçekleri, su dolu bir kap içinde 10 dakika bekletin. Sonra suyu iyice süzdürün. Eğer bitki kısa sürede yeniden kurursa saksısını değiştirin.

* Eğer bitkinizin yaprak uçları kahverengileşir ve kurursa, çiçekleri büzüşür ve düşerse nemsiz ortamdadır. Bir süre banyo ve mutfak gibi daha nemli ortamlarda bulundurmakta fayda vardır. Yapraklarını sık sık spreyle sulayın.

* Çiçekler fazla ışıklı ortamda ise gündüz saatlerinde yaprakları solar, kahverengi yarık izleri oluşur ve bitki solgun görünür. Daha serin ve gölgeli bir ortama taşımak gerekir.

* Bitkilerinizin yapraklarını en az ayda bir temizleyin. Büyük yapraklı bitkilerinizin yapraklarını sık sık spreyle ıslatın. Sert ve parlak yapraklı bitkilerinizi nemli bez ya da süngerle temizleyin.

* Tüylü yapraklı bitkilerin (menekşe ve begonya...) yapraklarını yumuşak fırça ile temizleyin.

* Yeni dikilen bitkinin toprağında yaklaşık iki ay yetecek kadar besin vardır. Yapraklı bitkiler, çabuk büyüdükleri için bahar ve yaz aylarında beslenmeliler. Çiçekli bitkiler ise çiçeklenme mevsiminde ve öncesinde beslenmeli. Bitkileri sıvı besinlerle beslemek daha kolay ve pratiktir. Çiçek coşturan ve sıvı gübreleri kullanabilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious