Bahar geldi tavuk fiyatları ikiye katlandı

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Piknik mevsiminin gelmesiyle birlikte tavuk tüketiminde yaşanan artış fiyatları da yukarılara çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son bir kaç haftada tavuk fiyatlarının yüzde 70 ile yüzde 120 artması tüketicilerin tepkisine neden oluyor. Tavuk üreticileri ise fiyatların artışında mısır ve soya fasülyesinin artışına bağlı olarak maliyetlerdeki artıştan kaynaklandığını öne sürüyor.

Baharın gelmesi ve hava sıcaklıklarında yaşanan artışla birlikte vatandaşlar piknik ve mesire alanlarını doldurmaya başladı. Sonbaharın gelişinden bu yana aileleriyle ve arkadaşlarıyla ızgara keyfini özleyen mangalcılar, havanın ısınmasıyla birlikte aylardan sonra piknik alanlarına yeniden akın etti. Pikniklerin vazgeçilmez mangal keyfine bağlı olarak tavuk tüketimindeki artışlar fiyatlara da yansıdı. Bütün piliç etinin zamlanmasıyla kanat, pirzola, bonfile gibi işlenmiş ürünlerin fiyatları da değişik oranlarda artırıldı.

Son bir kaç haftadaki tavuk fiyatarında yaşanan artışlar bir ay öncesine göre yaklaşık olarak 2-2,5 kat arttı. Kemiksiz göğüs ise son gelen zamla birlikte 7 YTL olan koyun etini geçerek 8 YTL'den tezgahlarda yerini aldı. Bu durum karşısında vatandaşlar, 'Bir kilogram tavuk eti almak için 8 YTL vereceğimize üzerine 1 YTL daha koyar kırmızı et alırız' diyerek tepkilerini ortaya koyuyorlar. Şeker Piliç Pazarlamacısı Metin Zengingül ise bir kaç gün içinde yeni bir zam daha kapıda olduğunu söyleyerek 'Yarın beklenen bir zam daha var. 8,1 YTL olan tavuk göğsünün 8,5 YTL'ye çıkacağı bekleniyor' dedi. Yörükoğlu Et işletmecisi İbrahim Baydar da fiyatlardaki artışı arz talep meselesine bağlıyor.

Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, kanatlı üretimi için gerekli yem hammaddesi olan mısırın son üç ayda fabrika teslim maliyetlerinin 360 TL tondan 440 TL tona çıkarılmış olması ve mısırın temin edilmesinde yaşanan zorluklar nedeniyle sektör olarak ithalata yönelmek zorunda kaldıklarını belirtti. En çok talep ızgaralık kanat için olunca en çok kanat zamlandı görüşüne yer verdiler. Bazı satıcılar ise, yaz sezonu nedeniyle artan talebe bağlı olarak beyaz et üreticilerinin fiyatları arttırdığına dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious