'Bahar gibi kış'ın sırrı çözüldü

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesine, Atlas Okyanusu'ndaki sıcak su akıntısının neden olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de sıcaklığın ocak ayında mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin nedeni belli oldu. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan, Atlas Okyanusu'ndaki sıcak su akıntısı Gulf Stream üzerinde bulunan hava kütlesinin, buradan aldığı sıcaklığı Batı Avrupa'ya, hatta Rusya'nın kuzey kısımlarına taşıdığını, hava sıcaklıklarının da bu yüzden arttığını açıkladı.
Hava kütlelerinin, üzerinden geçtikleri zeminin karakterini yansıttığını söyleyen Kayhan, "Hava kütlesi, üzerinden geçtiği zeminin nemli olması halinde nemli, kuruysa kuru olur. Bu meteorolojik bir hadisedir. Yani hava kütlesi karakteristiğini aldığı zeminin özelliğini gittiği yerlere taşır" dedi.
Kayhan, şu anda okyanus üzerindeki hava kütlesinin Gulf Stream sıcak su akıntısının üzerinde olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Hava kütlesi buradan aldığı sıcaklığı Batı Avrupa'ya, hatta Rusya'nın kuzey kısımlarına kadar taşıyor. Şu anda ocak ayında sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde hissetmemizin nedeni bu. Dünyadaki iklim şekillerini belirleyen en önemli faktör de okyanus yüzey sıcaklıklarıdır."

'Su çekilmeleri atmosfer olayına bağlı'

Deniz çekilmelerinin nedeni konusunda da bir açıklama yapan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan, "Deniz çekilmeleri atmosfer olaylarına bağlı. Trakya'da yüksek basınç ve Güneydoğu Akdeniz'de alçak basınç sistemi varken, deniz seviyesinin dengede olması zaten mümkün değil" dedi.
Azor yüksek basıncının Türkiye ve Balkanlar üzerinde her yıl bu mevsimde etkili olduğunu ve bu basınç alanının hava kirliliğine de yol açtığını da belirten Kayhan şunları söyledi: "Azor yüksek basıncının Trakya üzerinde çok fazla kalması durumunda, Doğu Akdeniz ve Güney Akdeniz'de de alçak basınç sistemi oluşuyor. Bu yüzden denizde 40-50 santimetre bir çekilme olması doğaldır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious