Bahar mevsimi çarpmadan geçmiyor

Bahar mevsimi çarpmadan geçmiyor.6129
  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Bugünlerde kime rastlasanız yorgunluktan, halsizlikten ve vücudunda artan ağrılardan şikâyet ediyor. Bunun nedeniyse gelmesini iple çektiğimiz bahar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sabah gözünüzü açtığınızda odanıza dolan güneş bile sizi yataktan kaldırmaya yetmiyorsa... Çok uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyorsanız... Üstelik eklem ve kaslarınızdaki ağrıdan şikâyetçiyseniz... Muhtemelen baharla birlikte havada artan elektrik yükünün mağdurlarındansınız. Çünkü bu mevsimde, özellikle de nisanla birlikte havada negatif ve pozitif yüklü iyonlar artıyor. Pozitif yüklü iyonlar kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlarken, negatif olanları yorgunluk, halsizlik, eklem ağrısı, gerginlik, baş ağrısı gibi sorunlara yol açıyor ve var olan rahatsızlıkları da tetikliyor. Bunun sonucunda da bahar yorgunluğu adı verilen sendromla karşılaşıyoruz.

Kronik yorgunlukla bir değil
Özel Acıbadem Hastanesi'nden iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Koptagel İlgün, sendromun nedenlerini şöyle açıklıyor: "Beslenme alışkanlığı bozuklukları, besinlerle yeterli miktarda vitamin-mineral alınmaması, tembel yaşam biçimi, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, özellikle bu bezin az çalışması yorgunluk belirtilerini artırıyor. Bu durumda hafıza zayıflaması, uyku eğilimi, adale ağrıları normalden fazla görülüyor. Birçok enfeksiyon, hastalığın belirtilerini artırıyor. Tansiyon, kalp hastalığı, alerji, nezle ve bazı Ağrı kesici ilaçlar da yorgunluğa yol açıyor. Tansiyonda sık inip çıkmalar, kan şekeri düşmeleri, gürültülü ortamlar, fazla sıcak ya da soğuk, stresli iş ortamı, kirli hava gibi durumlar da yorgunluğa neden oluyor. Ayrıca fazla kafein, yoğun sigara kullanımı, aşırı alkol ve madde alışkanlıkları da yorgunluğu tetikleyen durumlar arasında yer alıyor."
Bahar yorgunluğu çoğu zaman kronik yorgunlukla karıştırılıyor. Prof. Dr. İlgün, kronik yorgunluğun hastalık olduğunu belirterek farkı şöyle açıklıyor: "Bazı kişiler çok iyi uyumalarına rağmen yataktan yorgun kalkar. Performansları düşüktür. Hatta bu öyle bir yorgunluktur ki depresyon eşlik eder. İştah bozukluğu, karıncalanma, isteksizlik kronik yorgunluk belirtisidir. Bahar yorgunluğundaysa daha çok fiziksel bir yorgunluk, eklem ağrıları ve yataktan kalkmada güçlük görülür. Eğer bir yorgunluk aylarca sürüyorsa ve üstelik yatak istirahatıyla da geçmiyorsa bu müzminleşmiş bir yorgunluktur."

Plaza çalışanları mağdur
Baharla birlikte oluşan gevşeme, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğünün trafik kazalarını da artırdığını belirten Prof. Dr. İlgün, özellikle plazalarda çalışanların bahardan daha olumsuz etkilendiğini söylüyor. "Çünkü bu tür yerlerde çalışanlar güneş ışığı ve yeşillik yerine klimalar, cam ve metallerden oluşan sandalye ve masalarla iç içedir. Oysa insan, doğası gereği baharı yaşamak ister. Yaşayamayınca da strese girer. En çok hisseden diğer grup da işadamları. Hem stresli bir iş yaşamları var, hem de tabiattan fazla yararlanamıyorlar" diyen İlgün, bahar yorgunluğunun hafife alınmaması gerektiğini söylüyor.
Çünkü bahar mevsimi, pek çok kişinin bilmediği etkilere yol açıyor. Kas, omuz, sırt ve boyun ağrıları, konsantrasyon bozukluğu, neşesizlik, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması, uyku bozukluğu ve baş ağrılarına neden oluyor. Stres ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak bağırsak ve mide rahatsızlıklarını tetikliyor. Bu mevsimde mide ve onikiparmakbağırsağı ülseri olanlarda hastalık daha çok nüksediyor. Hassas bağırsak sendromu da bu mevsimde çok sık görülüyor.
Bahar yorgunluğu, okul çağı çocuklarda da görülebiliyor. Menopoz öncesi ve sonrası dönemi yaşayan kadınlar da riskli gruba girenler. Kronik bronşiti olanlar, akciğeri hassas olanlar ve daha önceden zatürree geçirmiş olanlar da bahar yorgunluğuna yatkın grupta yer alıyor.

Direncinizi artırın
Bahar yorgunluğuyla mücadele etmenin yolu sağlıklı bir bedene sahip olmaktan geçiyor. Sağlıklı bir beden içinse uyulması gereken kurallar var:
# Vücut direncinizi artırın.
# İyi uyuyun.
# Her sabah 10-15 dakika aç karnına yapılan jimnastik zindelik sağlar. Jimnastik yorucu olmamalı. Jimnastik yaptığınız yeri ciğerlerinize bol oksijen girmesi için havalandırın.
# Beslenme düzeninize dikkat edin. Mutlaka ara öğünleriniz olsun, bu metabolizmayı hızlandırır.
# Beslenmede sebze ve meyveye ağırlık verin, ağır yemeklerden kaçının.
# Bol su için (3 litre civarında).
# Yorgunluğun oluştuğu dönemlerde çinko, magnezyum, potasyum ve B vitamini desteği alınabilir. Miktar, kişinin yaptığı aktiviteye göre değişmeli.
# Yürüyüşe ağırlık verin ancak abartmayın.
Çünkü terleyip hasta olabilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious