Bahar yorgunluğunu aşmak mı istiyorsunuz?

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, bahar yorgunluğunun aşmak isteyenlerin mutlak suretle sofralarından meyve ve sebze çeşitlerini eksik etmemeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Memorial Suadiye Polikliniği İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dileklen, bahar yorgunluğa karşı en iyi ilacın tatile çıkmak olduğunu belirterek, "İmkanlarınızı zorlayarak birkaç günlüğüne de olsa kent dışına kaçın. Her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapın. Ancak bu yürüyüşleri güneşli günlerde yapmaya özen gösterin. Her sabah 10-15 dakika aç karnına jimnastik yapın. Ama vücudunuzu aşırı yormaktan da kaçının. Sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Sevmeseniz de mevsimin özelliğini taşıyan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden bol miktarda yiyin." dedi.

'www.aile.org.tr' adlı internet sitesinde 'Bahar yorgunluğu' hakkında ayrıntılı bilgi veren Dr. Dileklen, baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı olduğunu, özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Bahar yorgunluğunu aşmak için günde 3 litre su içilmesi gerektiğini, yemek yemeden ve yatmadan önce vücudun ihtiyacı olan suyun sağlanması gerektiğini kaydeden Dr. Dileklen, şunları kaydetti: "Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın. Hoşunuza giden konuları düşünün veya hoşlandığınız bir film seyredin. Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. Çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir. Kola ve kafeinden de uzak durun."

Bahar aylarında hissedilen bahar yorgunluğundan kurtulmak için beslenmeye dikkat etmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Dileklen, bahar yorgunluğundaki uyku hali, dikkatsizlik ve yorgunluğa karşı beslenmeye yönelik alınacak önlemleri ise şöyle sıraladı: "Çok fazla karbonhidrat ağırlıklı öğünler tüketmek vücutta uyku ve yorgunluk haline sebep olmaktadır ayrıca dikkatsizliği arttırmaktadır. Bu yüzden karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeye özen göstermeliyiz. Tahılın ve şekerin, tatlının fazlasına dikkat. Beyaz rafine edilmiş tahıllar yerine, tam buğdaylı, çavdarlı, yulaflı ve kepekli rafine edilmemiş tahılları tercih etmeliyiz. Kahvaltı yapmadan evden çıkmamalıyız. Çok ağır yemekler yerine, sebze, zeytinyağlı ağırlıklı beslenmeliyiz. Kızarmış, kavrulmuş etler yerine, haşlama, ızgara etler tercih etmeliyiz.. Az az ve sık sık beslenmeliyiz. Bol taze meyve tüketmeliyiz. Bol bol su tüketmeliyiz. Günde 2-2,5 litre. Fazla kafeinden kaçınmalıyız. Koyu demlenmiş çaylar yerine, bitki çayları tercih etmeliyiz."

Dileklen ayrıca, fiziksel aktivenin artırılması gerektiğini ifade ederek, "Günde fazladan 30 dakika tempolu bir yürüyüş olabilir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious